Krótkie, nieco twarde w wymowie i nijakie. "Mam tak na imię, zawsze byłem wytykany palcami"

Rodzice przyznają, że sami do końca nie wiedzą co myśleć o tym imieniu. Z jednej strony "trąci zbyt dużym podobieństwem do Brajanów", a z drugiej "jest połączeniem klasy i szyku". Jak podaje raport opublikowany przez gov.pl za I połowę 2023 roku, na to imię zdecydowało się jedynie 7 rodziców.

Pochodzenie i znaczenie imienia Edwin

Imię Edwin wywodzi się ze średniowiecznych czasów germańskich. Składa się ze słów "ede", które oznacza "szczęście", "dobrobyt", "pomyślność" oraz "wini", czyli "przyjaciel".  Całe imię oznaczałoby zatem mężczyznę "cieszącego się dobrobytem i pomyślnością, o którego przyjaźń zabiegają inni ludzie". Do Polski dotarło dopiero w XIX wieku i wciąż jednym z rzadziej nadawanych. Największą popularnością cieszy się w krajach anglosaskich

Charakterystyka imienia

Przez innych ludzi Edwin odbierany jest jako beztroski i lekkoduszny chłopiec. Zawsze pełen energii. Nie traci czasu na marudzenie i kręcenie nosem. Pędzi przez życie z energią, odwagą i chęcią przeżycia jak najwspanialszych przygód. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi, zakątki i kulturę. Ma mnóstwo przyjaciół, ludzie uwielbiają przebywać w jego towarzystwie. Inspirują się i biorą z niego przykład w najróżniejszych sytuacjach. Kiedy trzeba Edwin poklepie po ramieniu i pomilczy, potrafi też rozśmieszyć lub pocieszyć. To mężczyzna z sercem na dłoni, nie umie odmówić pomocy, choć czasem sprawia wrażenie zdystansowanego i surowego. Bardzo ceni sobie samotność, ale czy tego chce czy nie, niemal w każdym towarzystwie szybko znajduje się w centrum zainteresowania. Największą jego wadą jest zbyt szybka zmiana zainteresowań i poczucie nudy. To człowiek, który nie potrafi nic nie robić, bo ma poczucie, że traci czas. Zaskakuje nowymi pomysłami i porywa przyjaciół i bliskich do ich jak najszybszej realizacji.

Zobacz wideo Oczyszczanie nosa noworodka. Położna radzi, jak najlepiej to zrobić

Imieniny: 12 października

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Edwinek, Edwinio, Edwiniuś, Edwinuś, Edwisiek, Edek, Edzio, Eduś, Edi, Edwek, Winiek, Winek, Winuś

Predyspozycje zawodowe

Gdziekolwiek się nie znajduje, Edwin jest otwarty na nowe doświadczenia i nie szczędzi doskonałych pomysłów. Ambitny, pracowity i zawsze skoncentrowany na osiąganiu celów. Ma wysokie poczucie własnej wartości i doskonale zna swoje mocne strony. Jednocześnie umie wspierać i motywować innych. Konsekwentnie broni swoich przekonań, ale chętnie wysłucha również logicznych argumentów innych ludzi. Jedną z jego największych zalet jest elastyczność i łatwość odnajdywania się w nowym środowisku i warunkach. Ze względu na swoje predyspozycje świetnie poradzi sobie w branży marketingowej czy reklamowej, ale również na takich stanowiskach jak: żołnierz, strażak, ratownik, sportowiec, kierownik, dziennikarz, aktor, piosenkarz, fotograf, architekt, artysta, pisarz.

Sławni imiennicy:

 • Edwin Aldrin - astronauta amerykański, brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu
 • Edwin Arnold - poeta angielski
 • Edwin Bendyk - polski dziennikarz i publicysta
 • Edwyn Collins - szkocki muzyk rockowy
 • Edvin Endre - szwedzki aktor
 • Edwin Fischer - szwajcarski pianista i dyrygent
 • Edwin Herbert Hall - fizyk amerykański, odkrywca efektu Halla
 • Edwin Hubble - astronom amerykański
 • Edwin Joel - amerykański wokalista, YouTuber
 • Edvin Marton - węgierski kompozytor i skrzypek
 • Edwin Mattison McMillan - amerykański chemik, zdobywca Nagrody Nobla w roku 1951
 • Edwin Moses - amerykański lekkoatleta, uznawany za najwybitniejszego zawodnika w historii biegu na 400 m przez płotki
 • Edwin Valero - wenezuelski bokser
Więcej o:
Copyright © Agora SA