"Typowe przedwojenne imię bosej prababki". Skróty ma urocze, ale ta forma jest współcześnie nie do przyjęcia

Przed wojną i w czasie wojny to imię było nadzwyczaj popularne. Dzisiaj, choć na pewne starodawne i tradycyjne imiona moda powraca, to wciąż zostaje pomijane. Rodzicom nie podoba się jego oficjalna forma. Według raportu opublikowanego przez gov.pl, w pierwszej połowie 2023 roku nazwano tak tylko dwie dziewczynki.

Pochodzenie i znaczenie imienia Władysława

Imię Władysława, zdaniem ekspertów, pochodzi z języka czeskiego. Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Władysław i wywodzi się od słów "włodzi" i "slaw", które i tłumaczymy je jako "ta, która zawładnęła sławą". Istnieją również formy Ładysława i Włodzisława, ale występują one nadzwyczaj rzadko. W Polsce to imię pojawiło się prawdopodobnie w XV wieku.

Charakterystyka imienia Władysława. Jakie cechy przypisuje się dziewczynkom z tym imieniem?

Władysława jest odważna i zawsze otwarta na nowe znajomości i inicjatywy. Nieświadomie często staje się liderką w grupie swoich znajomych. Zawsze wie, jak się zachować i co powiedzieć. Dość gadatliwa. Można z nią rozmawiać na każdy temat. Nie istnieje dla niej tabu lub tematy, których nie powinno się poruszać. Zaraża swoim optymizmem i entuzjazmem. Nie ma sensu jej okłamywać czy wikłać w intrygi. To prosta kobieta, która ceni sobie szczerość i brak owijania w bawełnę. Robi w życiu to, na co ma ochotę. Spełnia marzenia, realizuje cele i uczy się wszystkiego, co okazuje się jej niezbędne. Potrafi słuchać ludzi, udzielać rad i dotrzymywać tajemnic. Wyczuwa ludzi i ich intencje. Ma spore grono przyjaciół, i na każdego może liczyć i ufa mu bezgranicznie. 

Zobacz wideo Noworodek krztusi się i dławi. Jak mu pomóc? Położna przypomina zasady pierwszej pomocy

Imieniny: 4 maja, 12 czerwca, 30 czerwca, 25 września.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Władysławka, Władka, Włada, Władysławcia, Władzia, Władinka, Władula, Władulcia, Władulinka, Władulka, Władunia, Władusia, Władzimira, Władzinka, Sławka, Sława, Sławcia, Sława, Sławeńka, Sławeczka, Sławula, Sławulcia, Sławulka

Predyspozycje zawodowe

Szybko dają się zauważyć jej zdolności artystyczne, bystry zmysł, zaradność i umiejętności ekonomiczne. Nie ważne jakie ma obowiązki, zawsze podchodzi do nich rzetelnie i stara się wywiązywać z nich najlepiej jak potrafi. Jej kreatywność nie zna granic. Sięga po sprawdzone metody i sposoby radzenia sobie z problemami, ale jeśli te zawodzą, nie boi się testować nawet najbardziej szalonych pomysłów. Porażki przyjmuje z godnością, otrzepuje się i dalej prze na przód. Jest odpowiedzialna. Lubi polegać na swojej intuicji. Jest świetną obserwatorką, jej analizy i spostrzeżenia są zawsze trafne. Sprawdzi się na wielu stanowiskach, ale przede wszystkim jako: kelnerka, rzemieślniczka, opiekunka, pedagożka, nauczycielka, inżynierka, ekonomistka, urzędniczka, pracownica biurowa, kierowniczka, szefowa, prezeska, pielęgniarka, pisarka, dziennikarka.

Sławne imienniczki:

  • Władysława Chomsowa - nazywana Aniołem ze Lwowa, polska działaczka społeczna i polityczna, przewodnicząca okręgowej Rady Pomocy Żydom;
  • Władysława Górska - polska szachistka;
  • Władysława Jaworska - polska historyk sztuki;
  • Władysława Kostakówna - Miss Polonia z roku 1929;
  • Władysława Markiewiczówna - polska kompozytorka i pianistka;
  • Władysława Prucnal - artystka ludowa tworząca figurki z gliny.
Więcej o:
Copyright © Agora SA