Przyjmuje się, że imię Olena ma czeskie oraz ukraińskie korzenie. Może również pochodzić od greckiego słowa "helios", czyli "słońce". Imię Olena tłumaczy się jako "światło", "jasność". Najpopularniejsze jest w krajach Europy Wschodniej, zwłaszcza na Ukrainie.
Olena zarówno jako dziecko, jak i kobieta jest pełna pasji, mądrości życiowej i optymizmu. Jest energiczna, odważna i otwarta na poznawanie nowych ludzi i mierzenie się z nowymi wyzwaniami. Jej łagodność, życzliwość oraz chęć niesienia pomocy innym jest godna pozazdroszczenia. Ma swoje zdanie na wiele różnych tematów, ale zawsze szanuje innych, nawet jeśli uważają zupełnie co innego. Jak nikt inny potrafi dotrzymywać słowa, a obietnice, które składa innym traktuje jak świętość. Nie załamuje się, jeśli na swojej drodze spotyka jakieś nieprzewidziane przeszkody. Szuka rozwiązania do skutku, ponieważ wie, że w końcu uda jej się osiągnąć to, co sobie założyła. Choć wydaje się niezwykle wrażliwa i delikatna, próżno szukać kogoś równie zdeterminowanego, pełnego ambicji i wytrwałości w dążeniu do celu.
Imieniny: 2 marca, 11 kwietnia, 23 kwietnia, 22, maja, 31 lipca, 13 sierpnia, 18 sierpnia, 4 listopada
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdrobnienia: Olenka, Olesia, Olenia, Olisia, Oleńka, Oleszka, Ola, Olcia, Ounia, Olusia, Lenka, Lencia, Lenusia, Lenunia
Odpowiedziała Sekretarz Rady:
(...) uważam, że choć Olena ma swój odpowiednik w polszczyźnie w postaci Heleny, to można to imię nadać dziewczynce narodowości polskiej, mającej polskie obywatelstwo. Warto tu dodać, że niegdyś Ilona była węgierskim odpowiednikiem polskiego imienia Helena, jednak z czasem stała się samodzielnym imieniem. Sądzę, że w czasach, w których rodzice nadają swym dzieciom imiona typu Xavier czy Nicole (co wyraźnie jest sprzeczne z zasadami dotyczącymi nadawania imion), a także Brian, Kenneth czy Denis (co w zasadzie nie stoi w sprzeczności ze wspomnianymi regułami i co Rada Języka Polskiego musi opiniować pozytywnie, choć z pewnymi zastrzeżeniami), nie należy się sprzeciwiać temu, że Polka będzie nosiła wschodniosłowiańskie imię.