Imię Mariusz pochodzi z języka łacińskiego. Wywodzi się od imienia boga Marsa i oznacza: "należący do Marsa", "poświęcony Marsowi". Może również określać mężczyznę należącego do rzymskiego rodu Mariuszów. W Polsce pojawiło się w 1221 roku, a szczególną popularnością cieszyło się w latach 70. XX wieku.
Osoba nosząca to imię jest zazwyczaj odważna i otwarta na nowe wyzwania. Nie obawia się zmian i nauki nowych rzeczy. Zawsze gotowa do działania. Nie lęka się przeszkód i trudów, jakie napotka na swojej drodze. Mariusz to lojalny i oddany przyjaciel. Potrafi się poświęcić dla drugiej osoby i stanąć w obronie słabszego. Broni sprawiedliwości i ucieka od intryg i kłamstwa. Łatwo nawiązuje kontakt z innymi. Potrafi słuchać, wspierać i okazywać empatię. Inni z zazdrością przyglądają się, jak osiąga wszystko, o czym sobie zamarzy, nawet jeśli nie ma ku temu żadnych predyspozycji. Jego zapał, determinacja i wytrwałość pokazują, że nie warto się poddawać. Lubi od czasu do czasu znaleźć się w centrum zainteresowania. Cieszy się gdy jest akceptowany przez najbliższych i doceniany.
Imieniny: 19 stycznia, 4 lutego, 9 lutego, 26 kwietnia, 25 maja, 22 sierpnia, 31 grudnia
Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdrobnienia: Mariuszek, Mario, Mniek, Maniuś, Manio, Mariunio, Maro, Marunio, Mariuszko, Mariuszo, Maniutek, Marian, Marianek, Mariano, Mariek, Masiek, Masio, Masiu, Maś, Mań, Niuniek, Niutek, Niutuś, Niuń, Uszek
Im bardziej jest zafascynowany swoją pracą, tym większe sukcesy potrafi osiągnąć. Wykazuje się wielkim zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Umiejętnie zarządza swoimi zasobami, możliwościami i czasem. Nie przeraża go częste podejmowanie decyzji i zmiany, które dzieją się często i szybko. Jest bardzo elastyczny i łapie w mig wszystkie nowości. Uczy się chętnie i bez najmniejszych problemów. Potrafi pracować zarówno wspólnie z całą grupą, jak i samodzielnie. Z sukcesami przewodzi grupą ludzi i doskonale umie rozdzielać zadania i rozpoznawać mocne strony swoich współpracowników. Doskonale sprawdzi się na takich stanowiskach, jak: artysta, scenarzysta, pisarz, dziennikarz, aktor, doradca, trener, wykładowca, inżynier, prezenter, specjalista od marketingu i reklamy, programista, informatyk, mechanik.