Chcieli nadać dziecku rajskie imię. Okazało się, że w Polsce stanowi ewenement. "Zarejestrowano je 115 razy"

Pomysłowość rodziców w kwestii wyboru imienia dla dziecka, nie zna granic. Okazuje się, że niektórzy z nich szukają nie tylko tego mało używanego, czy o wyjątkowym znaczeniu. Idą oni o krok dalej, wymyślając imię, które w zasadzie imieniem nie jest, ale pojawiło się już w polskiej bazie PESEL. W Polsce to prawdziwy ewenement jednak na zachodzie zupełnie normalne imię, które rodzice nadają swoim dzieciom.

Eden - tym imieniem chciano nazwać dziecko, jednak urzędnicy z USC w Giżycku mieli pewne wątpliwości, czy wybrane imię spełnia wszystkie zasady i nie łamie już tych ustalonych, bo przecież nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy chodzi o dziewczynkę, czy może chłopca. Jednak imię to pojawiło się już w bazie PESEL, toteż opinia językoznawców w tej kwestii była dość jednoznaczna. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Izabela Zygmunt: Dla UE ważne jest utrzymanie zobowiązania ocieplenia maks. o 1,5 stopnia

Eden - imię dla chłopca, ale też i dziewczynki

Eden to imię, które jest pewnym ewenementem, a także nowością jeśli chodzi o nasze podwórko. Pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza raj. Jest to imię, które niesie ze sobą wielką nadzieję i wiarę w lepsze jutro. Kojarzy się przecież ze szczęściem i spokojem, zatem nic dziwnego, że niektórzy rodzice pragną obdarować nim swoich potomków. Czy jednak urzędnicy mogą przystać na ten pomysł? Taką zagwozdkę mieli pracownicy z USC w Giżycku, kiedy zgłosili się do nich rodzice dziecka z informacją, że chcą mu nadać imię Eden. Kierowniczka USC w Giżycku zwróciła się do Rady z prośbą o opinię na temat formy Eden jako imienia. Jaką odpowiedź otrzymała?

"Forma Eden (wywodząca się od nazwy biblijnego raju) funkcjonuje jako imię – męskie i żeńskie – w różnych krajach, głównie anglojęzycznych. W polskiej bazie PESEL (stan na 31.01.2023 r.) została zarejestrowana 115 razy jako pierwsze i 12 razy jako drugie imię żeńskie, a także 49 razy jako pierwsze imię męskie oraz 7 razy jako drugie imię męskie" - czytamy w odpowiedzi udzielonej przez prof. Katarzynę Kłosińską.

Opisywana historia miała miejsce w czerwcu 2023 roku, jednak nie wiemy, czy rodzicom dziecka udało się zarejestrować wybrane przez siebie imię. Co ciekawe, w 2023 roku, według danych opublikowanych na stronie gov.pl, w pierwszej połowie roku dwie dziewczynki otrzymały właśnie to imię.

Eden - co wiemy o tym imieniu?

Eden to biblijny raj stworzony przez Boga dla pierwszych ludzi - Adama i Ewy, którzy tam zamieszkali. Mogli korzystać, z wyjątkiem drzewa poznania dobra i zła, którego owoców nie mogli zrywać. Jednak Szatan pod postacią węża skusił Ewę do zerwania zakazanego owocu - jabłka, który zerwała i podała mężowi. Za ten akt nieposłuszeństwa wobec Boga zostali oboje wygnani z Raju. Jednak okazuje się, że biblijny raj może być nie tylko miejscem, ale i imieniem.

Eden to imię wybierane przez rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko cieszyło się szczęściem, żyło w miłości i pokoju. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA