Od kiedy 800 plus? Wielu rodziców dostanie aż 3600 złotych więcej, a niektórzy nawet dwa razy tyle

Kiedy rodzice mogą się spodziewać wyższych o 300 złotych przelewów z 800 plus? Warto wiedzieć, że wiele osób dostanie aż 3600 złotych rocznie więcej, a część nawet dwa razy tyle. Dlaczego? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają też na zbliżające się nowe świadczenie 800 plus.  Dla wielu to bowiem będzie bardzo znacząca podwyżka środków na potrzeby dzieci. A kiedy można się spodziewać pierwszych większych przelewów na koncie i ile dzięki waloryzacji świadczenia zyskają rodzice? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Joanna Mucha: Co zostało dane przez PiS, nie zostanie zabrane, ale zobaczymy czy także 800 plus

Niektórzy dostaną rocznie więcej o 3600 zł. Część rodziców otrzyma nawet dwa razy tyle

Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie 500 plus zostanie podniesione o 300 złotych i zamieni się w 800 plus. To oznacza, że (za serwisem Infor.pl) rodzice jednego malucha dostaną rocznie o 3600 złotych więcej niż dotychczas. W przypadku dwojga dzieci to będzie już 7200 złotych, a trojga - 10 800 złotych więcej na koncie. To naprawdę spora kwota, która zasili budżet niejednego domu. A co trzeba zrobić, aby mieć pewność otrzymania 800 plus? Nic - obecnie wystarczą wnioski złożone na okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Następne dokumenty rodzice będą musieli złożyć dopiero w lutym przyszłego roku. 

800 plus - kiedy ZUS uruchomi nowy nabór wniosków? Jak można złożyć dokumenty?

Obecnie rodzice nie muszą już nic robić - 800 plus zostanie przyznane automatycznie. Jednak od 1 lutego 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) otworzy nabór wniosków o przyznanie świadczenia 800 plus na okres świadczeniowy, który zacznie się 1 czerwca 2024 roku i potrwa do 31 maja 2025 roku. Tak samo jak dotąd, dokumenty będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • w aplikacji mZUS, 
  • za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, 
  • przez portal Emp@tia, 
  • poprzez bankowość elektroniczną lub SKOK, które współpracują z ZUS-em.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA