Tabletki antykoncepcyjne są jednym z wielu sposobów na zapobieganie ciąży. Niewątpliwie uznać je należy za jedne z najskuteczniejszych. Ich właściwy dobór nie jest jednak prosty. Przed ich przepisaniem lekarz powinien zebrać wywiad, a często zlecić wykonanie badań diagnostycznych. Tabletki antykoncepcyjne to środki, które powodują zatrzymanie owulacji. Doprowadzają także do zmiany śluzu w szyjce macicy, dzięki czemu plemniki nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej. Powyższe jest możliwe dzięki temu, że zawierają one hormony.
Warto zdawać sobie sprawę, że wszystkie środki medyczne, leki czy suplementy mogą powodować różne reakcje organizmu, w tym alergiczne. Nie oznacza to jednak, że występują one u wszystkich osób, które je stosują. Podobnie jest, jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne. Skutki uboczne producenci są obowiązani podawać na ulotkach dołączonych do leku. Wśród nich wymienić można:
W dzisiejszych czasach jest wiele możliwość, jeśli chodzi o metody zapobiegania niechcianej ciąży. Można więc z łatwością dopasować je do własnych przekonań i preferencji. Jedną z nich są właśnie tabletki antykoncepcyjne. Nazwy dostępnych pigułek, to m.in.:
Należy pamiętać, że pigułki są lekami hormonalnymi. Na rynku dostępne są środki antykoncepcyjne, które dostępne są bez recepty, jak np. żele dopochwowe czy prezerwatywy. Pigułki zbyt mocno jednak ingerują w organizm, ponieważ wpływają na układ rozrodczy. Dlatego też to lekarz decyduje, czy przepisać tabletki antykoncepcyjne. Bez recepty nie są one w Polsce dostępne.
Najtańszą formą antykoncepcji są prezerwatywy. Jest ich wiele rodzajów i są powszechnie dostępne. Na pewno jednak nie są tak skuteczne jak tabletki antykoncepcyjne. Cena za opakowanie nie jest wysoka, choć jeśli chodzi o ten lek, muszą być brane codziennie, a każde opakowanie to jeden miesiąc. Koszt pigułek waha się średnio od 20 do 50 zł.
Trzeba pamiętać, że są to leki hormonalne. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe posiadają pochodną progesteronu o nazwie progestagen. Natomiast tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierają pochodne dwóch kobiecych hormonów: opisanego już progesteronu oraz estrogenu. W obu przypadkach zadaniem tego leku jest hamowanie owulacji. Dochodzi także do zmiany jakości śluzu w pochwie, który nie przepuszcza plemników do ewentualnej komórki jajowej.
Niestety obecnie nie ma takiego środka. Jest wiele metod zapobiegania ciąży, jak np. wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne, ale niestety tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn na razie nie funkcjonują. Co prawda są prowadzone prace, ale na razie są one na etapie laboratoriów. Trudno więc powiedzieć, kiedy będą dostępne powszechnie.
Jak już wspomniano, pigułki mają bardzo wysoką skuteczność. Przy prawidłowym zażywaniu dają niemal 100% pewności. Tabletki antykoncepcyjne a ciąża to jednak nie niemożliwa sytuacja. Jeśli bowiem nie będzie się przestrzegało zasad zażywania leku, ryzyko zajścia w ciążę drastycznie wzrasta. Warto też zaznaczyć, że po zaprzestaniu brania tabletek płodność wraca, co może być istotną informacją dla osób, które planują posiadanie potomstwa, a aktualnie stosują pigułki.
Przede wszystkim wpływają na owulację, którą blokują. To zasadniczo ma największe znaczenie, bo jeśli nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, nie ma możliwości jej zapłodnienia. Jak działają tabletki antykoncepcyjne, poza tym? Wpływają też na śluz w pochwie, co znacząco utrudnia plemnikom przedostanie się wyżej.
Leki potrafią obciążać organizm. To samo jest z hormonalnymi, a takimi są tabletki antykoncepcyjne, a alkohol w połączeniu z nimi negatywnie wpływa na wątrobę. Jeśli zaś chodzi o skuteczność, to nie ma on bezpośredniego wpływu. Może się jednak okazać, że będą miały miejsce wymioty, a te mogą już mieć wpływ na działanie leku, jeśli nastąpią krótko po zażyciu pigułek.
Zobacz też: Naukowcy alarmują: Wcześnie zaczęłaś stosować tabletki antykoncepcyjne? Masz większą szansę na depresję