W 2000 roku prawie nikt nie nazywał tak dziewczynek. Teraz literackie imię gwałtownie zyskało na popularności, a oznacza "światło"

To imię dla dziewczynki popularne było kilka dekad, a nawet i wieki temu. Wraz z nastaniem mody na te jawiące się jako oryginalne i nowoczesne, to staropolskie imię odeszło do lamusa. W 2000 rok zaledwie osiem dziewczynek zostało tak nazwanych. Wszystko jednak zmieniło się kilka lat temu, gdzie na nowo zyskało ono w oczach rodziców. W ubiegłym roku dziewczynek o tym imieniu przybyło aż 327.

Jagna to imię, które kojarzy się przede wszystkim z bohaterką powieści "Krzyżacy", jednak niewiele osób wie, że jego korzenie są nieco inne. Pochodzi jeszcze z czasów starosłowiańskich i według niektórych etymologów można je tłumaczyć jako "światło". Inni za to są zdana, że oznacza "czystą życzliwość". Niekiedy bywa tłumaczone również jako "zwycięskie dobro". Imię Jagna jest symbolem płodnej ziemi, w której drzemią wszelkie siły życia, stąd tez nic dziwnego, że została nim obdarzona jedna z głównych bohaterek "Chłopów" Reymonta. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Chłopi" - ekranizacja historycznej powieści [ZWIASTUN]

Jagna - imię, które na nowo pokochali Polacy

Jagna to imię żeńskie, które według różnych badaczy jest usamodzielnionym zdrobnieniem imienia: Agnieszka, bądź Jadwiga. Niegdyś nieco zapomniane, teraz wraca do łask. I to z ogromną siłą. W 2000 roku zaledwie osiem dziewczynek otrzymało to imię, a ponad dwie dekady później – ta liczba przekroczyła 300. Co ciekawe, Jagna to staropolskie imię, więc próżno go szukać w innych językach. Występuje jedynie nad Wisłą.

Imię Jagna oznacza "czystą życzliwość". Niekiedy bywa tłumaczone również jako „zwycięskie dobro", ale niektórzy uważają, że imię to oznacza "światło". Pochodzi jeszcze z czasów słowiańskich, jednak nigdy nie było to imię na tyle popularne, aby stało się modne i często nadawane. Kojarzono je głowinie z postaciami literackimi – z "Krzyżaków" Sienkiewicza i "Chłopów" Reymonta. To właśnie w powieści tego ostatniego autora, imię, które nosiła jedna z głównych bohaterek, stało się nawet pewnego rodzaju symbolem. „Bo jako ta ziemia święta była Jagusina dusza - jako ta ziemia. Leżała w jakichś głębokościach nierozeznanych przez nikogo w bezładzie marzeń sennych - ogromna a nieświadoma siebie - potężna a bez woli, bez chcenia, bez pragnień martwa a nieśmiertelna, i jako tę ziemię brał wicher każdy, obtulał sobą i kołysał, i niósł tam, gdzie chciał... i jako tę ziemię o wiośnie budziło ciepłe słońce, zapładniało życiem, wstrząsało dreszczem ognia, pożądania, miłości a ona rodzi, bo musi; żyje, śpiewa, panuje, tworzy i unicestwia, bo musi; jest, bo musi... bo jako ta ziemia święta, taką była Jagusina dusza - jako ta ziemia!..." – czytamy w powieści.

Jagna - dla kogo to imię?

Jagna to imię, które nie pasuje do każdej kobiety. Osoby je noszące jawią się jako ambitne i zdecydowane, a z drugiej niezwykle wrażliwe i empatyczne. Dziewczynki obdarzone tym imieniem chętnie pomagają rówieśnikom, braciom, siostrom, a także rodzicom. Nie trzeba ich namawiać do sprzątania pokoju czy zabawy z młodszym rodzeństwem. Dorosłe Jagny na pierwszym miejscu również stawiają bliskich. Są troskliwe, opiekuńcze i bardzo zaradne.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Jadwinia, Jadwisia, Jadwiśka, Jadzia, Jadziek, Jadzienka, Jadzina, Jadzinka, Jadziucha, Jaga, Jagienka.

Jagna imieniny obchodzi 20 kwietnia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA