Piasek kinetyczny pomoże rozwinąć wyobraźnię i kreatywność Twojego dziecka. Jak zrobić go samodzielnie?

Piasek kinetyczny to produkt, który cieszy się bardzo dużą popularnością w ostatnich latach. Zabawa z wykorzystaniem piasku kinetycznego daje nie tylko wiele frajdy najmłodszym, ale także wspiera ich rozwój w różnych aspektach. Dlaczego warto wykorzystać piasek kinetyczny do codziennej zabawy?

Piasek kinetyczny dla dzieci — co to za produkt? 

Piasek kinetyczny dla dzieci — czym właściwie jest? Z pojęciem "piasek kinetyczny" spotkało się z pewnością wielu rodziców szukających nowych form zabawy dla swojego dziecka. Piasek kinetyczny jest mieszaniną zwykłego piachu i specjalnego polimeru, którego zadaniem jest łączenie ze sobą drobnych ziarenek piasku. Piasek kinetyczny cieszy się obecnie ogromną popularnością wśród najmłodszych. Piasek kinetyczny to produkt w formie plastycznej masy, którą można wykorzystać do stworzenia różnych budowli, form, odcisków itp.

Domowy piasek kinetyczny — czym różni się od prawdziwego piachu?

Czym różni się domowy piasek kinetyczny od prawdziwego piachu? Choć piasek kinetyczny bazuje na zwykłym piasku i ma być niejako jego "zamiennikiem" w warunkach domowych, to oba produkty mają nieco odmienne cechy. Piasek kinetyczny jest bardzo plastyczny. Jego konsystencja jest lekko wilgotna, ale nigdy nie wysycha, ani nie twardnieje. Piasek kinetyczny nie jest sypki i daje się bardzo łatwo formować.

Piasek kinetyczny: od jakiego wieku najlepiej go używać oraz dlaczego warto? 

Dlaczego warto wprowadzić do codziennych zabaw piasek kinetyczny? Od jakiego wieku będzie on odpowiedni? Piasek kinetyczny to produkt, który pozwala na rozwój wielu umiejętności u najmłodszych. Zabawa piaskiem kinetycznym pobudza wyobraźnię i kreatywność dziecka. Uczy go dokładności i staranności, a także pomaga pracować nad koncentracją. Piasek kinetyczny ma ponadto pozytywny wpływ na rozwój umiejętności manualnych dzieci. Zabawę z piaskiem kinetycznym można zaproponować już półtorarocznym lub dwuletnim maluchom, oczywiście pod kontrolą rodzica. Gotowe zestawy z piaskiem kinetycznym dostępne w sklepach najczęściej są obarczone granicą wiekową 3+. Sugerowany przez producentów wiek dziecka zazwyczaj wynika z faktu, że sklepowe zestawy zawierają drobne elementy, które mogłyby stanowić zagrożenie dla małych dzieci. 

Zobacz wideo Jak odpieluchować nasze dziecko?

Piasek kinetyczny do wody. Przydatne akcesoria do zabawy piaskiem kinetycznym

W co warto się dodatkowo zaopatrzyć, jeżeli planujemy kupić piasek kinetyczny do wody i do zabawy na sucho? Podobnie, jak w przypadku zabawy na plaży, przydatnymi akcesoriami do zabawy z wykorzystaniem piasku kinetycznego, będą różnego rodzaju foremki i akcesoria plażowe. Z piasku kinetycznego można tworzyć budowle takie same, jak z użyciem zwykłego piachu. Na rynku dostępnych jest wiele ofert piasku kinetycznego od różnych producentów — zarówno pojedynczych sztuk, jak i rozbudowanych zestawów. Baza kolorystyczna piasku kinetycznego jest bardzo szeroka. Można zdecydować się na odcień najbardziej zbliżony do naturalnego piasku lub wybrać wśród bogatej gamy barw ten kolor, który uwielbia Twoje dziecko. Do zabawy piaskiem kinetycznym do wody przyda się duże szklane naczynie. W przypadku zabawy piaskiem kinetycznym na sucho warto rozważyć zakup gumowej maty, na której można rozsypać piach i poczuć się jak na prawdziwej plaży.  

Jak zrobić piasek kinetyczny w domu?

Jeżeli nie masz możliwości zakupu gotowego piasku kinetycznego — nic straconego — możesz przygotować go samodzielnie. Jak zrobić piasek kinetyczny w domu? Do przygotowania plastycznej masy będziesz potrzebować jedynie kilku składników. Domowy piasek kinetyczny z pewnością będzie różnił się strukturą od sklepowych "gotowców", ale jego przygotowanie wspólnie z dzieckiem może być świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu. Jakich składników należy użyć do przygotowania domowego piasku kinetycznego? Poniżej lista:

  • 5 szklanek oczyszczonego piasku 
  • 2,5 szklanki skrobi kukurydzianej
  • 1 szklanka wody

Wszystkie składniki należy bardzo dokładnie wymieszać i gotowe! Do przygotowanego w ten sposób domowego piasku kinetycznego można dodawać barwniki spożywcze. Dzięki temu możemy uzyskać szeroką gamę kolorystyczną naszego produktu. 

Piasek kinetyczny: przepis z wykorzystaniem mąki ziemniaczanej

Inny sposób na domowy piasek kinetyczny? Przepis na wykonanie piasku kinetycznego w domowych warunkach można oprzeć także o następujące produkty:

  • 4 szklanki oczyszczonego piasku 
  • 2 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka oleju

Piasek i mąkę ziemniaczaną należy wsypać do miski, w której przygotowujemy nasz domowy piasek kinetyczny i bardzo dokładnie ze sobą połączyć. Kolejnym krokiem jest dodanie oleju. Olej należy wlewać powoli cienkim strumieniem, a całość dokładnie mieszać do momentu uzyskania zadowalającej konsystencji.

Zobacz też: Jak zrobić masę solną? Robienie z niej figurek to doskonały sposób na spędzenie czasu z dzieckiem

Więcej o:
Copyright © Agora SA