Laptop dla ucznia. Rodzice nie wiedzą, co grozi za złamanie umowy. Zwrot kosztów to dopiero początek

Co grozi rodzicom za złamanie umowy, na mocy której ich dziecko otrzymało bezpłatny komputer przenośny z programu "Laptop dla ucznia"? Jak się okazuje, całkiem sporo, a zwrot kosztów to tylko początek. Jaka jeszcze jest kara za niedotrzymanie warunków regulaminu? Wyjaśniamy.

Rządowy program "Laptop dla ucznia" wystartował z początkiem roku szkolnego 2023/2024. Od tego dnia rodzice uczniów klas IV mogą otrzymać bezpłatny komputer dla dzieci, które dzięki temu mają zdobywać kompetencje cyfrowe. Niestety okazuje się, że część komputerów, zamiast trafić do czwartoklasistów, została sprzedana. Rodzice wciąż sądzą, że są w tej sprawie bezkarni, ale to nieprawda. A co im grozi za złamanie umowy odbioru laptopa? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Neumann: Musimy przebudować cały system edukacji

"Laptop dla ucznia". Jakie są konsekwencje złamania zapisów umowy odbioru sprzętu?

Rodzice czwartoklasistów przed odebraniem laptopa dla dziecka muszą podpisać umowę ze szkołą, na mocy której nie wolno go nikomu odsprzedać ani zbyć w żaden inny sposób. Zakazane jest również usuwanie rządowych oznaczeń w postaci orzełka. Jednak mimo to są osoby, które się tego dopuściły, myśląc, że nie poniosą z tego tytułu konsekwencji, co nie jest prawdą. "Po zakończeniu Umowy Biorący w użyczenie jest obowiązany zwrócić Przedmiot Umowy Organowi prowadzącemu w stanie niepogorszonym. Biorący w użyczenie ponosi odpowiedzialność za zużycie Przedmiotu Umowy będące następstwem jego nieprawidłowego Dziennik Ustaw – 6 – Poz. 1839 używania lub w przypadku jego utraty" - czytamy w Dzienniku Ustaw. Zwrot kosztów uzależniony jest od długości okresu, na który została zawarta umowa. W przypadku roku należy zwrócić całość określonej kwoty. Jeśli zawarto ją na okres do pięciu lat, jest to już 20 proc. jego wartości. Dlatego nie warto ryzykować i lepiej respektować regulamin. 

"Laptop dla ucznia". Kiedy i na jakich zasadach dziecko może otrzymać bezpłatny sprzęt?

Program "laptop dla ucznia" został uruchomiony z początkiem roku szkolnego 2023/2024 i od tego momentu czwartoklasiści mogą otrzymać darmowego laptopa. Same urządzenia są wydawane do 31 grudnia bieżącego roku i na wniosek rodziców, którzy mogą wybrać, czy chcą komputer na własność, czy na użyczenie. Trzeba przy tym pamiętać, że dziecko dostanie urządzenie tylko wówczas, gdy nie otrzymało jeszcze laptopa z innej szkoły, do której uczęszcza. Wnioski i inne potrzebne dokumenty można pobrać ze strony www. laptopdlaucznia.gov.pl. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA