Chorób wieku dziecięcego jest sporo - różyczka, ospa wietrzna, świnka czy odra. Ta ostatnia jest nie tylko bardzo zakaźna, ale i niebezpieczna - może skończyć się różnymi powikłaniami, wśród których warto wymienić zapalenie mózgu, mięśnia sercowego i ucha środkowego, powikłania żołądkowo - jelitowe czy zapalenie płuc. Dlatego warto umieć ją rozpoznać i wiedzieć, jak się przed nią ochronić, zwłaszcza że w ostatnich latach liczba zachorowań na odrę mocno wzrosła - jak podaje serwis Poradnik Zdrowie, liczba zachorowań wzrosła o 18 procent między 2021 a 2022 rokiem, gdy odrą zaraziło się dziewięć milionów osób, z czego zmarło 136 tysięcy, głównie dzieci.
Do pierwszych objawów zakażenia dziecka odrą należą następujące objawy:
Jednak najbardziej charakterystycznym symptomem tej zakaźnej choroby wirusowej jest wysypka - najpierw drobnoplamista i różowa, potem gruboplamista i o ciemniejszej barwie. Niekiedy dochodzi też do zaostrzenia pozostałych objawów - mogą się wówczas pojawić takie objawy jak: duszności, tachykardia (zbyt szybkie bicie serca) jadłowstręt i apatia.
Jak już wspomnieliśmy, odra jest chorobą wirusową, stąd nie ma na nią określonego leku. Leczenie jest wyłącznie objawowe - chorym podaje się m.in. leki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe, niekiedy suplementuje się też witaminę A, a w przypadku nadkażeń bakteryjnych konieczne są też antybiotyki. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie i odżywianie. Warto też zaciemnić pokój pacjenta ze względu na światłowstręt. W ciężkich przypadkach chorym czasem podaje się rybawirynę. A czy można zapobiegać zakażeniu odrą? Jak najbardziej - poprzez szczepienia, a także izolowanie chorych osób. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.