Rodzice zapomnieli o tej chorobie i szczepieniach. Znów zbiera żniwo. WHO: Wzrost zgonów zdumiewający

Ta choroba była zapomniana przez wiele lat, ale ostatnio znów zaczyna zbierać śmiertelne żniwo wśród dzieci. To efekt zaniedbania rodziców i braku szczepień. A po czym ją rozpoznać i jak leczyć? Oto najważniejsze informacje o tej groźnej chorobie dziecięcej.

Chorób wieku dziecięcego jest sporo - różyczka, ospa wietrzna, świnka czy odra. Ta ostatnia jest nie tylko bardzo zakaźna, ale i niebezpieczna - może skończyć się różnymi powikłaniami, wśród których warto wymienić zapalenie mózgu, mięśnia sercowego i ucha środkowego, powikłania żołądkowo - jelitowe czy zapalenie płuc. Dlatego warto umieć ją rozpoznać i wiedzieć, jak się przed nią ochronić, zwłaszcza że w ostatnich latach liczba zachorowań na odrę mocno wzrosła - jak podaje serwis Poradnik Zdrowie, liczba zachorowań wzrosła o 18 procent między 2021 a 2022 rokiem, gdy odrą zaraziło się dziewięć milionów osób, z czego zmarło 136 tysięcy, głównie dzieci.

Zobacz wideo Niemcy: Minister zdrowia chce kar za niezaszczepienie dzieci

Odra to bardzo niebezpieczna choroba wieku dziecięcego. Jej objawy są charakterystyczne

Do pierwszych objawów zakażenia dziecka odrą należą następujące objawy: 

  • nieżyt nosa i spojówek, 
  • kaszel, 
  • wysoka gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza), 
  • światłowstręt i łzawienie, czasami obrzęk powiek,
  • białawe przebarwienia na błonie śluzowej policzków na wysokości dolnych zębów trzonowych, tzw. plamki Koplika. 

Jednak najbardziej charakterystycznym symptomem tej zakaźnej choroby wirusowej jest wysypka - najpierw drobnoplamista i różowa, potem gruboplamista i o ciemniejszej barwie. Niekiedy dochodzi też do zaostrzenia pozostałych objawów - mogą się wówczas pojawić takie objawy jak: duszności, tachykardia (zbyt szybkie bicie serca) jadłowstręt i apatia. 

Jak można leczyć odrę? Jest też jeden skuteczny sposób zapobiegania zachorowaniu na nią

Jak już wspomnieliśmy, odra jest chorobą wirusową, stąd nie ma na nią określonego leku. Leczenie jest wyłącznie objawowe - chorym podaje się m.in. leki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe, niekiedy suplementuje się też witaminę A, a w przypadku nadkażeń bakteryjnych konieczne są też antybiotyki. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie i odżywianie. Warto też zaciemnić pokój pacjenta ze względu na światłowstręt. W ciężkich przypadkach chorym czasem podaje się rybawirynę. A czy można zapobiegać zakażeniu odrą? Jak najbardziej - poprzez szczepienia, a także izolowanie chorych osób. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: