Zapalenie spojówek to częsta przypadłość u dzieci jak i dorosłych. Kiedy konieczna jest wizyta u okulisty?

Zapalenie spojówek to przykra dolegliwość, która dotknąć może osoby w każdym wieku: od niemowlęcia aż po osobę dorosłą. Skąd się bierze? Jak się je leczy? Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zapalenie spojówek — na czym polega?

Zapalenie spojówek to jedno z najczęstszych schorzeń oczu. Może mieć różne podłoże, bo zarówno wirusowe, bakteryjne czy alergiczne. Często konieczna jest wizyta u okulisty, który pomoże ocenić, co się dzieje i jakie wdrożyć leczenie. Zapalenie spojówek bywa dokuczliwe, bo może mu towarzyszyć świąd, pieczenie lub wydzielina z oka, a czasem — wszystko jednocześnie.

Zapalenie spojówek — objawy towarzyszące chorobie

Najbardziej charakterystyczny jest stan zapalny w oku w postaci widocznego zaczerwienienia, gdy pojawia się zapalenie spojówek. Objawy, które oprócz tego można zaobserwować, to:

  • świąd,
  • silne łzawienie,
  • światłowstręt,
  • pieczenie,
  • może pojawić się wydzielina.

Warto jednak zwrócić uwagę, że objawy te mogą się różnić u poszczególnych osób zarówno z uwagi na przyczyny choroby, jak i sam jej przebieg.

Zapalenie spojówek u dzieci. Jaki jest jego przebieg?

Zapalenie spojówek u dzieci, nawet tych najmłodszych przebiega podobnie, jak u dorosłych. Przyczyna również może być alergiczna, bakteryjna lub wirusowa. Także i tutaj występuje zaczerwienienie, które połączone jest zwykle z innymi dolegliwościami, jak świąd, pieczenie, opuchlizna czy wydzielina. Zapalenie spojówek u dzieci wymaga wizyty u okulisty, bo nie wszystkie metody leczenia, które dorośli mogą stosować u siebie, można również użyć u maluchów.

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci. Jak sobie z nim radzić?

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci dość często pojawia się w okresie wiosennym, gdy zaczynają kwitnąć różne rośliny, ale nie tylko. Wtedy zapalenie spojówek może pojawić się również w połączeniu ze stanem zapalnym błon śluzowych. Może także wystąpić katar. Z reguły oprócz samego zaczerwienienia oczu, występuje silne swędzenie i łzawienie. Konieczna może się wtedy okazać wizyta nie tylko u okulisty, ale i alergologa. Skuteczne leczenie zależy bowiem od właściwego rozpoznania przyczyny.

Krople na zapalenie spojówek: substancje, które pomagają w walce z uciążliwymi objawami

Wśród najczęściej pojawiających się preparatów leczniczych w przypadku schorzeń oczu mamy te w postaci kropli. Jeśli do czynienia mamy z problemem z przyczyn bakteryjnych, to sprawdzić się mogą krople na zapalenie spojówek z antybiotykiem, np. preparaty Ofloksacyna, Azytromycyna, Polimyksyna B. Należy tutaj też pamiętać, że w przypadku przyczyn bakteryjnych, choroba jest zaraźliwa. Dlatego też izolacja chorego może być wskazana.

Zobacz wideo Zapalenie spojówek - w zależności od przyczyny przebieg leczenia jest inny

Jak leczyć wirusowe zapalenie spojówek?

Podobnie jak w przypadku bakteryjnego, tak i wtedy, gdy pojawia się wirusowe zapalenie spojówek, stosuje się krople do oczu. Te jednak mają działanie przeciwwirusowe i z reguły substancją czynną jest gancyklowir. Wskazane jest także nawilżanie gałki ocznej, więc dobrym pomysłem jest skorzystanie z kropli o takim działaniu lub z soli fizjologicznej. Czasem również należy użyć środków przeciwzapalnych.

Czy są domowe sposoby na bakteryjne zapalenie spojówek?

Najskuteczniejszy będzie tutaj antybiotyk, który otrzymać możemy wyłącznie z przepisu lekarza. Wśród pozostałych metod, które mają wspomagać leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek, wskazać należy przede wszystkim konieczność dbania o higienę oczu. Takie postępowanie powinno mieć miejsce również przy stosowaniu antybiotyku. Należy usuwać wydzielinę, przemywać oczy wacikiem, usuwać zabrudzenia z rzęs i okolic oczu. Czyszczenie powinno się odbywać przy pomocy przegotowanej wody, a nie np. płynów do demakijażu. W okresie leczenia nie powinno się też nakładać makijażu.

Zapalenie spojówek — ile trwa?

Wiele zależy od tego, czy została prawidłowo rozpoznana przyczyna choroby i dobrana metoda leczenia zapalenia spojówek. Ile trwa kuracja? Średnio można powiedzieć, że jest to ok. 2 tygodni. Właściwie rozpoznana przyczyna, to wdrożenie właściwego leczenia. Inaczej bowiem leczy się zapalenie spojówek bakteryjne, inaczej wirusowe, a jeszcze inaczej alergiczne. I tak np. przypadku tych pierwszych konieczne może być zastosowanie antybiotyku, który nie będzie skuteczny w pozostałych przypadkach.

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Ponownie podkreślić należy, że jest to uzależnione od przyczyn jego powstania. Jeśli bowiem mowa o stanie zapalnym bakteryjnym i wirusowym, to rzeczywiście może ono być zakaźne. A zatem czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Należy przyjąć, że tak, choć nie zaraża się przez cały czas trwania choroby.

Zapalenie spojówek a domowe sposoby dbania o oczy

Przede wszystkim konieczna jest diagnoza, co spowodowało zaczerwienienie lub opuchliznę okolic oka. Może to bowiem być zapalenie spojówek. Domowe sposoby będą się sprawdzały, ale nie zawsze będą efektywne. Czasem mogą sprawić, że leczenie będzie znacznie dłuższe. Podstawą jest dbanie o higienę oka i oczyszczanie go zarówno z wydzieliny, jak i zanieczyszczeń. Należy też przemywać drugie oko. Leki właściwie dobrane do przyczyn choroby mogą znacząco zmniejszyć objawy i przyspieszyć leczenie.

Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek?

Najważniejsze jest unikanie alergenów, jeśli to możliwe. W przypadku uczulenia na kwitnące rośliny nie jest to łatwe, a często wręcz niewykonalne. W takich sytuacjach często sprawdza się odczulanie. Poza tym zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych. Sprawdzają się również krople nawilżające oko. Jeśli chodzi o alergiczne zapalenie spojówek, czasem konieczne jest też podanie kortykosteroidów.

Co na zapalenie spojówek najlepiej sprawdza się w przebiegu leczenia?

Przede wszystkim warto udać się do lekarza, który pomoże określić przyczyny zaczerwienienia oka, świądu i innych występujących dolegliwości. Co na zapalenie spojówek, gdy zostanie określona przyczyna? W przypadku zapalenia spojówek bakteryjnego — antybiotyk, w przypadku wirusowego — leki przeciwwirusowe, a w przypadku alergicznego — leki przeciwhistaminowe. Wszystko to jednak jest ocenione przez lekarza, bo w konkretnym, indywidualnym przypadku może się okazać, że konieczne jest wdrożenie innych metod. Oczywiście nie można zapominać o higienie oka, która sprawdza się niezależnie od przyczyny powstania problemu.

Zobacz też: Zapalenie spojówek u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie

Więcej o: