Ferie zimowe 2024 są już tuż tuż. Podobnie jak w poprzednich latach, są rozbite na cztery różne okresy dedykowane szkołom z poszczególnych województw. Do dat nie ma się co przywiązywać, bo są one ruchome, zatem najlepiej zweryfikować to u źródła i sprawdzić, w jakim czasie przypadnie zimowa przerwa od nauki w szkole twojego dziecka. Wszystko po to, aby zaplanować wypoczynek w najbardziej dogodnym momencie, bez nerwów i stresu, że zabraknie miejsca na zimowisku, czy hotelu. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Ferie zimowe 2024 to cztery różne terminy z podziałem na województwa, a wszystko po to, aby odciążyć nieco ośrodki turystyczne, szczególnie te w górach. To one przyjmują na siebie większość wyjazdów podczas ferii zimowych, oferując białe szaleństwo na stokach. Jednak, aby spać spokojnie i nie martwić się o miejsce noclegowe, warto już teraz prześledzić dostępne terminy, które co ciekawe, znikają niczym ciepłe bułeczki. Jednak, aby to było możliwe, należy znać terminy ferii zimowych, które mają ustalone daty dla poszczególnych województw w Polsce. Aby było w miarę sprawiedliwie, terminy ferii co roku są inne. W tym roku szkolnym przestawiają się one następująco:
Graficzna wersja wraz z mapą została przedstawiona poniżej. Warto zapisać sobie tę grafikę, aby pamiętać, kiedy dokładnie rozpoczynają się ferie zimowe.
Ciekawą kwestią jest również fakt odnośnie ustalania terminów ferii zimowych, ponieważ nie są to stałe daty. Tutaj ostateczna decyzja należy do resortu nauki. Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego oraz § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania - po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty - ogłasza terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw.
Co ważne, jeśli chodzi o studentów - terminy te nie są obowiązujące. Terminy dni wolnych dla studentów ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie wyższe, jednak często bywa tak, że pokrywają się one z tymi, które są ustalane dla szkół.