Czy trzeba składać wniosek o 800 plus? Wyjaśniamy, czy można przez to stracić powiększone świadczenie

Czy aby otrzymać zbliżające się wielkimi krokami 800 plus, trzeba złożyć nowy wniosek o przyznanie świadczenia? A co jeśli rodzic tego nie zrobi? Czy można przez to stracić 800 plus? Tłumaczymy zawiłości finansowe.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają też na zbliżające się nowe świadczenie 800 plus. Jednak wiele osób zastanawia się, czy aby otrzymać wyższe o 300 złotych miesięcznie środki, trzeba złożyć nowy wniosek. Czy to prawda i niedopełnienie formalności skończy się zabraniem powiększonego świadczenia? Oto co trzeba wiedzieć o nowym świadczeniu 800 plus.

Zobacz wideo Joanna Mucha: Co zostało dane przez PiS, nie zostanie zabrane, ale zobaczymy czy także 800 plus

Wielkimi krokami zbliża się 800 plus. Czy trzeba składać nowy wniosek o przyznanie?

Obecnie rodzice otrzymują na każde dziecko 500 plus, ale od stycznia 2024 roku zmieni się ono w 800 plus. A czy trzeba składać nowe wnioski o przyznanie nowego, wyższego świadczenia? Jak się okazuje, nie - wystarczą wnioski o 500 plus, które zostały złożone na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2023 do 31 maja przyszłego roku. Wyjątkiem są tu wyłącznie te osoby, które do tej pory jeszcze nie dopełniły tej formalności, np. rodzice nowo narodzonych maluchów. W pozostałych przypadkach nic już nie trzeba robić - świadczenie 800 plus zostanie przyznane automatycznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszystkim dzieciom do 18 roku życia. 

800 plus nie przysługuje dzieciom powyżej 18 roku życia. Jednak wyjątków jest więcej

800 plus nie będzie przysługiwało tym dzieciom, które na dzień 1 stycznia 2024 roku ukończą 18 lat, ale nie tylko. Poza nimi nowe świadczenie nie należy się też w kilku innych przypadkach, do których należą:

  • uczęszczanie przez dziecko do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
  • pobieranie 800 plus przez małoletnie dziecko na własną pociechę,
  • wejście małoletniego dziecka w związek małżeński,
  • pobieranie przez rodziców małoletniego dziecka podobnych świadczeń za granicą,
  • gdy małoletnie dzieci trafią do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA