Czas na autorefleksję. Dziećmi lepiej opiekowaliśmy się w epoce kamienia. Tego mogą uczyć nas przodkowie

Jak bardzo różni się dzisiejszy sposób zajmowania się dziećmi od tego z epoki kamienia? Jak się okazuje, różnice są ogromne, i to nie jest pochwała. Od naszych przodków możemy się naprawdę wiele nauczyć o rodzicielstwie.

Jak wygląda współcześnie opieka nad dzieckiem? Dzisiejsze maluchy wbrew pozorom nie mają lekko - rodzice pracują i poświęcają pociechom może godzinę czy dwie dziennie, a i to nie zawsze. Często szkraby spędzają wiele godzin w żłobkach, przedszkolach czy z nianią, gdzie nie doświadczają zbyt wiele bliskości. A jak to wyglądało w epoce kamienia, gdy ludzie byli plemionami łowców - zbieraczy? Jak odkryli ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, dawniej dzieci miały o wiele lepszą opiekę i więcej uwagi od dorosłych niż dziś.

Zobacz wideo Magda Pyznar o samodzielnym wychowywaniu córki. "Czasem czuję się samotna"

Jak wyglądała opieka nad dziećmi w epoce kamienia? Była lepsza

Naukowcy sprawdzili, jak mogła wyglądać opieka nad dziećmi w epoce kamienia. Jak podaje serwis Polsat News, w tym celu przeprowadzili obserwację wychowywania najmłodszych u półkoczowniczego plemienia Mbendjele BaYaka z Demokratycznej Republiki Konga. Wyniki ich zaskoczyły - dziećmi opiekowało się wielu opiekunów (czasem nawet 10 osób zajmowało się jednym szkrabem), preferujących kontakt "skóra do skóry", a do tego maluchom poświęcano około dziewięciu godzin dziennie, co obecnie jest wręcz nie do pomyślenia. Stąd badacze wysnuli jeszcze jeden wniosek - dzieci są naturalne "zaprogramowane" do tego, aby żądać wielu godzin uwagi i fizycznego kontaktu od rodziców i innych opiekunów. 

Opieka nad dziećmi epoki kamienia. Była zdecydowanie lepsza

Przeprowadzone badania pozwalają jasno stwierdzić, że dawniej dziećmi opiekowano się troskliwiej niż dziś - miały więcej opiekunów, którzy lepiej się nimi zajmowali - większa liczba opiekunów oznacza bowiem mniejsze ryzyko zaniedbania malucha i zarazem lepszą ochronę przed niebezpieczeństwem. Ważnym aspektem jest też to, że odciążone w ten sposób matki mogły nie tylko zająć się codziennymi czynnościami, ale przede wszystkim odpocząć, co też jest bardzo ważne, a o czym dziś się bardzo często zapomina. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: