Urodziła się z dwiema macicami. Gdy zaszła w ciążę, dokonała kolejnego odkrycia. "Jak wygrać na loterii"

32-letnia kobieta z Alabamy urodziła się z dwie macicami. Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Teraz świat obiegła niezwykła informacja, ponieważ okazało się, że Kesley jest w... "podwójnej ciąży".

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Kasley Hatcher urodziła się w Alabamie. Stwierdzono u niej bardzo rzadką wadę rozwojową, którą spotyka się u około 0,3 proc. kobiet. Ta anomalia to, "uterus didelphys", czyli podwójna macica, która pojawia się podczas życia płodowego, gdy nieprawidłowo rozwijają się narządy.

Zobacz wideo Martyna Wojciechowska: Cieszę się, że mam już córkę odchowaną, bo jakbym dziś miała w tym kraju zajść w ciążę i rodzić, to musiałabym się zastanowić

Kobiety z podwójną macicą często mają problemy, by zostać matkami. W ich przypadku częściej dochodzi do poronień, a samo poczęcie dziecka może być utrudnione. Na szczęście u Kalsey nie ma takich trudności. Kobieta już urodziła trójkę dzieci i teraz jest w kolejnej, aczkolwiek tym razem bardzo nietypowej, ciąży.

 

Taka ciąża zdarza się raz na kilkadziesiąt milionów

Kasley kilka miesięcy temu dowiedziała się, że niebawem ich rodzina po raz kolejny się powiększy. Byli wraz z mężem Calebem w ogromnym szoku, gdy okazało się, że niebawem na świat przyjdzie dwójka dzieci, które są... w obu macicach. Lekarze nie ukrywali zdziwienia i tego, że taka sytuacja jest równie prawdopodobna co wygranie na loterii.

Istnieje wiele różnych rodzajów ciąż bliźniaczych. Najprawdopodobniej doszło do oddzielnej owulacji, a każda z komórek jajowych przedostała się do osobnego jajowodu, gdzie dostały się do nich plemniki. Każde zapłodnienie nastąpiło osobno – to jak dwie odrębne ciąże, ale w jednym ciele!

- mówi cytowany dr Shwet Patel, który opiekuje się ciążą Kelsey w rozmowie dla Good Morning America" stacji ABC.

Takich ciąż, jak u 32-latki nie opisano zbyt wielu, więc dla lekarzy, którzy się nią opiekują, jest to zupełnie nowe doświadczenie. Kobieta jest cały czas badana, wszystko jest szczegółowo kontrolowane. Na szczęście maleństwa rozwijają się prawidłowo. Mają się urodzić już za kilka tygodni.

Jak będzie wyglądał poród?

Lekarze, którzy zajmują się 32-latką, rozważają wykonanie cesarskiego cięcia. Wyjaśniają, że teoretycznie może zdarzyć się, że jedna macica się zacznie kurczyć, a druga nie. Wówczas dziewczynki (Kasley spodziewa się dwóch córek), przyszłyby na świat o różnym czasie. Istnieje jednak opcja, że np. jedno dziecko urodzi się w sposób naturalny, a drugie przez cesarskie cięcie.

Podobny przypadek jak u Kasley miał miejsce w 2019 r. Wówczas 20-letnia Arifa Sultana z Balngladeszu urodziła dwójkę swoich pociech w odstępie 26 dni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA