"Nie wiedziałam, że takie imię istnieje, myślałam, że to nazwisko". Biały kruk wśród imion. Nosi je 1437 Polaków

Pewne imiona jawią się nam jako te wymyślone i nierealne. Jednak one naprawdę istnieją i przez niektórych uważane są nie tylko za oryginalne i ponadczasowe, ale także jawią się niczym "biały kruk" wśród imion. Z drugiej jednak strony mogą powodować pewne zawirowania i śmieszne sytuacje, których można by uniknąć, gdyby dziecko otrzymało jednak to nieco bardziej popularne imię.

To imię męskie dla wielu kojarzy się jedynie z postacią z książek historycznych (Pan Podbipięta z "Ogniem i Mieczem", jednak niewielu wie, że w naszym kraju wciąż nosi je aż 1437 mężczyzn. O jakie imię chodzi? Oczywiście o Longina. I chociaż imię to odeszło do lamusa, to w 2018 roku na świecie pojawiło się dwoje chłopców, którzy tak zostali nazwani. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kamil Grosicki ujawnia, co działo się po meczu Polska - Czechy. "Ja zacząłem..."

Longinus, czyli Longin. Imię, które odeszło do lamusa. Czy wróci?

Imię Longin jest imieniem znanym, jednak zapomnianym. Chociaż nosi je obecnie 1437 Polaków, to praktycznie nikt nie nazywa tak swoich synów. Wyjątek miał miejsce w 2018 roku, kiedy na świecie pojawiło się aż dwóch małych Longinów. Skąd pomysł na imię? Może ich rodzice byli fanami bohatera powieści "Ogniem i Mieczem" - Longinusa Podbipięty herbu Zerwikaptur? "Mnie Longin średnio przekonuje. Kiedy wypowiedziałam sobie to imię w myślach, od razu dodałam ‘Pastusiak’ - mimo że nie miałam pojęcia, kto to jest. Widać to połączenie osłuchało mi się przez media" - napisała jedna z kobiet na anonimowym forum. "Nie wiedziałam, że takie imię istnieje, myślałam, że to nazwisko" - dodała kolejna.

Longin, Longinus jednak istnieje. To imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od wyrazu Longus oznaczającego "długi". Chociaż niektórzy etymolodzy skłaniają się ku tezie, że faktycznie pochodzi ono z łaciny, ale od wyrazu "lion". Imię to jest również popularne w Kościele katolickim - nosiło je aż 9 świętych katolickich. Patronem imienia jest męczennik z I wieku św. Longin z Cezarei Kapadockiej, uczeń Jezusa.

Jest to imię o silnym i męskim charakterze, nadające swojemu nosicielowi cechy, takie jak odwaga, siła i determinacja. Jest ono również doskonałym wyborem dla rodziców, którzy chcą nadać swojemu dziecku imię z tradycją i znaczeniem.

Longin imieniny obchodzi 15 marca, 24 kwietnia, 24 czerwca, 3 lipca i 7 listopada.

Więcej o: