Egzamin ósmoklasisty 2024 został przesunięty. Uczniowie przystąpią do niego wcześniej niż w zeszłym roku

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty w 2024 roku? Jak się okazuje, sporo wcześniej, a CKE ogłosiło nowy termin już jakiś czas temu. To oznacza, że uczniowie będą mieli mniej czasu na przygotowania do egzaminu niż w zeszłym roku, więc warto już teraz zaplanować rozłożenie materiału powtórkowego.

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy egzamin w życiu każdego ucznia ostatniej klasy szkoły podstawowej. Składa się on z trzech części - z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego (do wyboru są następujące języki - angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski). Każdy egzamin odbywa się innego dnia, podobnie jak obowiązkowe matury. Pierwotnie ósmoklasiści podchodzili do testów pod koniec kwietnia, po czym zmieniono termin na koniec maja, tuż po egzaminach dojrzałości. Jednak teraz znów data egzaminu ósmoklasisty się zmieniła, choć na niekorzyść uczniów. Kiedy obecni ósmoklasiści podejdą do egzaminu? Sprawdźcie sami.

Zobacz wideo Viki Gabor o Opolu i egzaminie ósmoklasisty. Mówi, dlaczego nie uczy się z innymi

Egzamin ósmoklasisty w 2024 r. CKE zdecydowało, że będzie wcześniej niż w zeszłym roku

Jak podała Centralna Komisja Edukacyjna (CKE) w komunikacie opublikowanym na platformie X, przyszłoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w pierwszej połowie maja. Harmonogram dla poszczególnych części jest następujący:

  • 14 maja (wtorek) - egzamin z języka polskiego,
  • 15 maja (środa) - egzamin z matematyki,
  • 16 maja (czwartek) - egzamin z języka obcego nowożytnego.

Przewidziano również terminy dodatkowe dla tych uczniów, którzy z ważnych powodów (np. choroby) nie będą mogli przystąpić do egzaminu w powyższych dniach, ale na razie są one nieznane.

Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku. Co jeszcze warto wiedzieć o tym egzaminie?

Choć terminy egzaminów ósmoklasisty się zmieniają, to same wymagania wobec uczniów ostatnich klas szkół podstawowych są takie same, jak były ostatnio. Jedynie zostanie nieco złagodzone ocenianie egzaminów z języka polskiego.  Jak podała we wpisie na Facebooku nauczycielka Aneta Korycińska, będą one następujące (przy założeniu, że uczeń w wypracowaniu użyje szerokiego zakresu środków stylistycznych): 

  • 4 błędy językowe - obecnie to trzy punkty, w 2024 roku będą to już 4 punkty,
  • 10 błędów językowych - obecnie to zero punktów, a w 2024 można otrzymać 2 punkty,
  • interpunkcja - limit błędów na jeden punkt zwiększy się z 5 do 9 punktów.

Przy czym zasady oceniania w przypadku prac osób z dostosowaniami są nadal nieznane, ale one najprawdopodobniej też zostaną złagodzone. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: