Kiedy jest przerwa świąteczna w szkołach w 2023 roku? Czy wypada korzystnie dla uczniów i nauczycieli?

Interesuje Cię przerwa świąteczna w szkołach w 2023 roku? Jak układa się tegoroczny kalendarz? Sprawdź kiedy zadzwoni ostatni dzwonek przed Wigilią oraz kiedy wypadają ferie w Twoim województwie. Poniżej zbiór ważnych informacji dla dzieci i rodziców.

Kiedy jest przerwa świąteczna w szkołach w 2023 roku? Jak zaplanować zimowy wypoczynek? 

Rok szkolny nie pozostawia wiele przestrzeni na spontaniczność, dlatego święta i zimowe wakacje warto zaplanować z wyprzedzeniem. Dobrze zorganizowany kalendarz pozwala zaoszczędzić czas i lepiej zarządzać rodzinnym budżetem. Zastanawiasz się, kiedy jest przerwa świąteczna w szkołach w 2023 roku i na ile dni zarezerwować rodzinny wyjazd w góry? Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat przerwy świątecznej w szkołach i ferii zimowych dla poszczególnych województw. 

Od kiedy trwa przerwa świąteczna w okresie świąt Bożego Narodzenia? 

Ostatni raz dzieci idą do szkoły dzień przed Wigilią, ale ze względu na fakt, że 23 grudnia w tym roku wypada w sobotę, dzieci kończą naukę wraz z końcem tygodnia. Od kiedy trwa przerwa świąteczna w tym roku? Od ostatniego dzwonka w szkole w piątek 22 grudnia. 

Zobacz wideo Ozdoby świąteczne w sklepach już na początku września

Do kiedy trwa przerwa świąteczna? Kiedy uczniowie wracają po świętach? 

Przerwa świąteczna w szkołach kończy się 31 grudnia, ale dniem ustawowo wolnym od zajęć jest też Nowy Rok. 1 stycznia wypada w poniedziałek, dlatego po świętach uczniowie w szkolnych ławkach zasiądą ponownie dopiero 2 stycznia, czyli we wtorek.  

Wiemy już, do kiedy trwa przerwa świąteczna w szkołach w 2023 roku, a jak układa się kalendarz ferii? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Przerwa świąteczna w szkołach 2023/2024 - ferie zimowe 

O ile odpowiedź na pytanie: kiedy jest przerwa świąteczna w szkołach w 2023 roku, jest taka sama dla wszystkich placówek na terenie całej Polski, to z datą ferii nie jest już tak łatwo. Ferie zimowe bowiem przebiegają w turach w okresie pomiędzy 15 stycznia, a 25 lutego 2024 roku. Poniżej prezentujemy dokładny zakres dat dla poszczególnych województw: 

  • 15 - 28 stycznia 2024 - dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia - 4 lutego 2024 - podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia - 11 lutego 2024 - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 12 - 25 lutego 2024 - kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Dlaczego ferie odbywają się w różnych terminach? Podział na turnusy to przemyślana i od lat stosowana metoda, która ma za zadanie odciążyć ośrodki turystyczne. Takie podejście pozwala zagwarantować zakwaterowanie oraz skraca kolejki na stokach. Koniec końców chodzi o najlepsze zimowe doświadczenie dla dzieci. I co najważniejsze różne daty ferii zimowych przekładają się na bezpieczeństwo na drogach dojazdowych. Strategia różnych dat dla poszczególnych województw pozwala uniknąć zjawiska, jakim jest turystyka masowa, a organizatorzy zimowego wypoczynku mogą liczyć na stały dochód przez cały sezon. 

Zobacz też: Filmy świąteczne dla dzieci - 10 propozycji na familijny wieczór w czasie oczekiwania na święta

Więcej o: