"Bez wdzięku, charakteru i emocji". Mamy uważają, że to najmniej kobiece imię

To idealne imię dla tych, którzy chcą mieć silną wolę, odwagę i energię do realizacji swoich celów. Niestety rodziców nie przekonuje ani to, ani jego krótka forma, ani oryginalność. Wg gov.pl, w 2022 roku nadano je tylko 2 razy.

Pochodzenie i znaczenie imienia Zyta

Imię Zyta ma do końca niejasne pochodzenie. Może wywodzić się z języka włoskiego, w którym słowo "citta", "zitta", "zita" tłumaczy się jako "dziewczyna". Może być również zdrobnieniem od imienia Felicyta, od słowa "felicitas" oznaczające po prostu "szczęśliwość".

Charakterystyka imienia

Zyta jest roztropna, inteligentna i bardzo praktyczna. Ciągle siebie nie docenia należycie i stale wymaga od siebie więcej i więcej. Ma bardzo praktyczne podejście do życia. Jest silna, zdeterminowana i samodzielna. Nie potrzebuje nikogo do pomocy, woli działać sama. Wie czego chce od życia i nie spocznie póki tego nie osiągnie. Zdarza się, że nie panuje nad emocjami lub słowami, które wypowiada i rani tym bliskich i przyjaciół. Bardzo tego żałuje i nie chce nikogo ranić specjalnie. Jednak bardzo trudno jest jej przepraszać i przyznawać się do błędów. Nie stosuje nigdy przemocy i agresji, nie rozumie jak można traktować tak ludzi i zwierzęta, jeśli tylko ma taką możliwość staje w obronie innych. Najlepiej czuje się w gronie rodziny.

Zobacz wideo Dlaczego rodzice nie przechodzą szkolenia z pierwszej pomocy dla dzieci?

Imieniny: 8 lutego, 27 kwietnia

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Tunia, Zunia, Zycia, Zysia, Zyteczka, Zyteńka, Zytka, Zytula, Zytulka, Zytunia, Zytusia, Zytuś

Predyspozycje zawodowe

Zyta od małego jest niezależna, samodzielna i zasadnicza. Nie zmienia swojego zdania pod wpływem innych ludzi. Jest bardzo ambitna i pracowita. Stale wymaga od siebie więcej. Nie znosi obijania się lenistwa. Posiada dobrą intuicję, ale woli sprawdzone sposoby, pewne decyzje, praktyczną wiedzę i solidną analizę. Mocno stąpa po ziemi. Nie lubi działać spontanicznie i beztrosko. Tłumi swoją wrażliwość i artystyczne talenty, a szkoda, bo na takich stanowiskach również doskonale by się sprawdziła, gdyby tylko dała sobie szansę. Z powodzeniem może pracować, jako: policjantka, lekarka, żołnierka, analityczka, laborantka, nauczycielka, naukowczyni, księgowa, psycholożka, psychiatra, plastyczka, wokalistka. 

Sławne imienniczki:

  • Zita Funkenhauser - niemiecka florecistka
  • Zyta Gilowska - polska wicepremier i minister finansów
  • Zita Hanrot - francuska aktorka
  • Zita Kabátová - czeska aktorka
  • Zyta Mojek - polska lekkoatletka, specjalizująca się w rzucie dyskiem
  • Zyta Oryszyn - polska pisarka
  • Zyta Parmeńska - ostatnia cesarzowa Austrii
  • Zyta Rudzka - polska pisarka
  • Zita Vass - amerykańska modelka i aktorka
Więcej o: