Testosteron to hormon z grupy androgenów. U mężczyzn jest syntetyzowany przez jądra, a u kobiet przez jajniki i korę nadnerczy, a w czasie ciąży — przez łożysko. Należy do hormonów steroidowych. Najwyższy poziom testosteronu utrzymuje się u mężczyzn w wieku pomiędzy dwudziestym a trzydziestym piątym rokiem życia, następnie systematycznie spada. Do obniżenia jego poziomu może również prowadzić np. brak aktywności fizycznej, przegrzewanie jąder czy stres. Obniżony poziom testosteronu wypływa na płodność, ale również może zwiększać ryzyko chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie, a u kobiet zmniejszony poziom może wpływać na libido i zaburzenia funkcjonowaniu jajników.
Testosteron to jeden z bardzo ważnych męskich hormonów, który poza seksualnością odpowiada również za przyrost tkanki mięśniowej. Zwiększyć jego ilość można korzystając z tzw. boosterów. Mają one za zadanie wspomóc jego produkcję. Tak więc nie istnieje coś takiego jak testosteron w tabletkach, ale mogą być podane ww. preparaty w postaci suplementów bądź też leków, wyłącznie po konsultacji i z przepisu lekarza. Te drugie poleca się przy np. andropauzie, zaburzeniach erekcji, otyłości, insulinooporności.
Rzeczywiście jest też możliwość uzupełnienia tego hormonu poprzez iniekcje. Należy jednak pamiętać, że nie są to witaminy, a mamy do czynienia z hormonem o nazwie testosteron. Zastrzyki dają możliwość jego uzupełnienia, ale nie robi się ich codziennie, a raz na kilka tygodni, ponieważ wolno się wchłania. Dodatkowo należy pamiętać, że trzeba kontrolować poziom, a więc powinno się to odbywać pod stałą kontrolą lekarza. Dlatego też zabiegi takie nie powinny być wykonywane w domu i na własną rękę.
Jednym ze sposobów są wskazane powyżej boostery, których zadaniem jest wspomaganie produkcji tego hormonu przez organizm. Podobnie na jego wzrost wpływa także wysiłek fizyczny. Co jeszcze można zrobić? Jak podnieść testosteron? Kolejnym sposobem jest dobrze zbilansowana dieta, bo ta źle dobrana może poważnie wpływać na niewłaściwą gospodarkę hormonalną. Pomoże to też ustrzec się przed otyłością, która także ma wpływ na produkcję tego hormonu. Nie bez znaczenia przy tym pozostaje sen, który w oczywisty sposób wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Tzw. widełki zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem, ponieważ czasem niewielkie odchylenia nie mają znaczenia klinicznego. Jednakże przyjmuje się, że testosteron — norma dla mężczyzn to 9,0 a 34,7 nmol/l (260-1000 ng/dl), a dla kobiet jest to 0,52 a 2,43 nmol/l (15-70 ng/dl). Poziom hormonu mierzy się przy pomocy badań krwi.
Jest to hormon, który, choć potocznie najbardziej kojarzy się z mężczyznami, jest też istotny dla kobiet. Co to testosteron i jaka jest jego funkcja? Można tutaj wymienić:
Testosteron wolny bywa zalecany przez lekarza do diagnostyki, gdy jest ona konieczna np. w związku z zaburzeniami hormonalnymi. Jego oznaczenia to fT oraz FTST. Jest on frakcją testosteronu całkowitego i stanowi niewielką część puli testosteronu. Określenie jego poziomu jest zalecane przy zaburzeniach erekcji, libido i płodności. U kobiet zaś przede wszystkim, gdy są nieregularne miesiączki i problemy z zajściem w ciążę.
Oczywiście, że tak i dlatego wykonuje się badania np. właśnie przy problemach z zajściem w ciążę. Poza tym ma również znaczenie dla właściwego funkcjonowania jajników. Odpowiada także za libido oraz mineralizację kości. Natomiast w przypadku, gdy testosteron u kobiet ma wysoki poziom, pojawiać się mogą np. wahania nastroju, wzrost masy ciała, podwyższenie ilości tkanki mięśniowej, trądzik, obniżenie tonu głosu.
Zobacz też: LH: hormon gonadotropowy. Jakie pełni funkcje w ludzkim organizmie?