W jakim wieku dziecko zaczyna chodzić? Oto ćwiczenia dla malucha, który stawia swoje pierwsze kroki

Kiedy dziecko zaczyna uczyć się chodzenia i jak w tym pomóc maluchowi? Nie tylko za pomocą chodzików - o wiele lepszym rozwiązaniem są różne ćwiczenia, które pomogą nauczyć się odpowiednich zachowań. Jakie to ćwiczenia? Podpowiadamy.

Rozwój dziecka to wiele kamieni milowych - podnoszenie główki, siadanie, pierwsze słowa, pierwszy ząb, a także pierwszy krok. A kiedy właściwie niemowlak zaczyna chodzić? Jak się okazuje, każdy szkrab ma swój własny termin - jedne zaczynają naukę chodzenia, mając 9 - 10 miesięcy, inne dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia, a są i takie maluchy, które stawiają pierwsze kroki, mając półtora roku. I żaden z tych momentów nie jest zły. Dziecko musi po prostu samo poczuć się do tego gotowe i nie należy tego przyspieszać, bo można tylko pogorszyć sprawę. A czy można jakoś wesprzeć malucha w tej całej nauce chodzenia? Jak się okazuje, owszem - za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Jakich? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Rodzice wracają z dzieckiem do domu i się zaczyna. Kamil Baleja: Najgorsze, co można zrobić, to zaufać dobrym radom

Nauka chodzenia u malucha. Te pięć ćwiczeń pomoże dziecku w nauce chodzenia

Od czego zacząć naukę chodzenia u malucha? Przede wszystkim, nie poprzez podnoszenie i zmuszanie siłą do stawiania kroków, a poprzez motywowanie do wysiłku i rozbudzanie ciekawości. Pomocne w tym będą następujące ćwiczenia:

  • wzmacnianie rączek - obracanie różnych rzeczy w dłoniach, przerzucanie przedmiotów z jednej rączki do drugiej, ściskanie i dotykanie różnych powierzchni, np. wyciskanie płynów z opakowań czy zabawy polegające na wprawieniu rzeczy w ruch,
  • podnoszenie bioderek - delikatnie i dopiero wtedy, gdy dziecko samo zacznie próby podnoszenia się na rękach, leżąc na brzuchu,
  • sadzanie na piłce - gdy dziecko już samo siada (również nie wolno tego robić przedwcześnie) i jest to wspaniałe ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha i naukę utrzymania równowagi. 

Nauka chodzenia u malucha. Tego lepiej nie robić z dzieckiem dla jego dobra

Jak już wspomnieliśmy, nie wolno zmuszać malucha do nauki chodzenia, siłą go ciągnąc za rączkę i stawiając na nogach, bo można mu w ten sposób zrobić krzywdę. A to je jedyna odradzana rzecz - unikać też trzeba chodzików dla dzieci, zwłaszcza tych, w których dziecko "wisi" bądź siedzi. Dlaczego? Po pierwsze źle wpływają na postawę malucha, rozleniwiają go i nie tylko opóźniają naukę chodzenia, ale i niekiedy wykształcają złe nawyki. Jednak nie wszystkie chodziki są złe - w nauce chodzenia mogą pomóc szkrabowi tzw. chodziki - pchacze, do których nie wkłada się dziecka, a zamiast tego, one je popychają, opierając się o nie. Trzeba tylko pamiętać, aby wybrać jak najstabilniejszy i taki, którego koła nie obracają się zbyt szybko. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: