Małgorzata Kidawa-Błońska to kobieta, która od dłuższego czasu obecna jest w bezwzględnym świecie polityki. Jednak prywatnie jest ona szczęśliwą żoną znanego i cenionego reżysera - Jana Kidawy-Błońskiego, z którym ma syna. Co ciekawe, chłopiec otrzymał to samo imię, które nosi jej mąż. Dziś wielu rodziców chętnie po nie sięga, bo uważa, że to wyjątkowe i wspaniałe imię z przepięknym zdrobnieniem. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jan to imię, którego korzeni należy doszukiwać się już w czasach starożytnych. Pochodzi od słowa "Jehovah", czyli "Bóg jest łaskawy". Za czasów biblijnych, imię to nosił prorok Jan Chrzciciel oraz apostoł Jezusa - Jan Ewangelista, ale także wielu późniejszych świętych i błogosławionych.
Co ciekawe, imię to początkowo funkcjonowało jedynie w języku greckim, potem jednak ewoluowało i pojawiła się jego łacińska wersja, którą znamy do dziś, tym samym rozpowszechniając się na pozostałe chrześcijańskie kraje. Zawędrowało ono także i na nasze ziemie. Pierwsze wzmianki w księgach parafialnych dla tego imienia, datowane są na XI wiek - postaci Ioannes, Iohannes (1012-18), później także Jan (1161), Jon (1302), Johan (1320), Jen (1366), Johans (1385) oraz Joan (forma kresowa, 1432).
Największą popularność zyskała forma Jan, od czasów średniowiecza będąca jednym z najczęściej nadawanych imion. I tak pozostało do dziś. Obecnie wielu przyszłych rodziców decyduje się na to imię dla swojego przyszłego syna. "Dowiedzieliśmy się, ze to chłopczyk (16 tydz.) i najprawdopodobniej będzie Jasiem" - napisała na anonimowym forum jedna z przyszłych mam. Chociaż jego popularność może powodować również pewne komplikacje. "Uważam, że to bardzo piękne imię, ma wspaniałe zdrobnienia, pasuje do każdego nazwiska, ale nie zdecydowałabym się dać tego imienia synkowi, bo jego popularność mnie przeraża (wśród rodziny i znajomych mam 5 małych Jasiów, a w kwietniu przybędzie następny)" - zaznaczyła jedna z kobiet w swoim komentarzu.
Jeśli chodzi o popularność tego imienia, to faktycznie jest ona duża. Tylko w 2022 roku to imię otrzymało aż 6 341 chłopców. W poprzednich latach również były to czterocyfrowe liczby i nic nie wskazuje na to, aby w niedalekim czasie miało się to zmienić. Imię Jan jest bardzo popularne. Może z uwagi na swoje wyjątkowe zdrobnienia? Tymi najpopularniejszymi są: Janek, Janko, Jasiek, Jaśko, Jaś, Jasiuniek, Janeczek, Jasieniek, Jasieńko, Jasieczek, Jasiulek.