Czy będzie 800 plus od stycznia? Czy zabiorą 500 plus? Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców

Czy na pewno w 2024 roku wejdzie w życie 800 plus? Co z dodatkowymi wnioskami o przyznanie nowego świadczenia na dziecko? Rodzice pytają, a my odpowiadamy na najczęstsze pytania o dalsze losy 500 plus i 800 plus.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają też na zbliżające się nowe świadczenie 800 plus. Jednak niedawna zmiana rządu sprawiła, że pojawiło się wiele wątpliwości co do dalszego losu świadczenia wychowawczego. Czy dalej będzie wypłacane? Czy na pewno 800 plus pojawi się w styczniu? Zobaczcie, co już wiemy na ten temat. 

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

"Czy będzie 800 plus od stycznia?" Nowy rząd już powiedział, jakie ma plany w tej kwestii

800 plus ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku i rodzice zastanawiają się, czy zmiana rządu coś zmieni. Jak deklarują politycy - nie. Donald Tusk już wcześniej mówił, że popiera świadczenie wychowawcze i nawet chciał podwyżki do 800 plus już od czerwca bieżącego roku. Podobnego zdania są też inni przedstawiciele opozycji. Polityk PSL Miłosz Motyka w jednej z niedawnych rozmów przyznał jasno, że "nic co dane, nie będzie zabrane". A Marlena Maląg, ministerka ds. rodziny i polityki społecznej powiedziała, że "w budżecie na 2024 r. są pieniądze na realizację programu "Rodzina 800 Plus", czym jasno dała do zrozumienia, że świadczenie pojawi się od stycznia zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

"Czy zabiorą 500 plus?" A kiedy należy "składać wnioski o 500 plus na rok 2023/2024?"

Nowy rząd jasno daje do zrozumienia, że zarówno obecne 500 plus, jak i zbliżające się 800 plus będą wypłacane rodzicom niepełnoletnich dzieci tak, jak dotychczas. A co z wnioskami o przyznanie świadczenia wychowawczego na okres świadczeniowy 2023/20024? Co do zasady najlepiej je złożyć do końca maja, ze względu na wyrównanie za poprzednie miesiące, ale można to zrobić w dowolnym momencie roku. Przy czym należy pamiętać, że 1 lutego 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi nabór wniosków na 800 plus, które od stycznia automatycznie zastąpi obecne 500 plus. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA