Najsłynniejsza książkowa prawniczka rozsławiła to imię. Miała problem ze zdrobnieniem, choć Polacy je uwielbiają

Tej postaci, bohaterki serii książek Remigiusza Mroza o opryskliwej, bezczelnej i bezwzględnej w walce o swoich klientów adwokatce, nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Szturmem wdarła się na salony, co również przełożyło się na popularność jej zawodu, ale także imię, które nosi. Tutaj warto dodać, że sama nie przepada za jego zdrobnieniem, chociaż Polacy je uwielbiają. I to bardzo. O kim mowa?

Joanna Chyłka to fikcyjna postać serii książek autorstwa Remigiusza Mroza. Ukończyła Uniwersytet Warszawski na wydziale Prawa i Administracji i to właśnie wtedy obiecała sobie, że nieco unowocześni i odświeży archaiczny zawód prawnika. To właśnie stąd jej buntownicze podejście do zasad panujących na salach sądowych. Jednak nikt z Chyłka zadzierać nie chce. Przedstawia się zawsze jako Joanna, bo zdrobnienie jej imienia wiązało się z bolesną traumą z dzieciństwa. Zawsze kazała mówić do siebie pełnym imieniem. Prawniczka jest zdania, że zdrobnienie Asia, w połączeniu z jej wyjątkowym charakterem sprawia, że całość nie brzmi zbyt oficjalnie, jak na kogoś, kto staje na sali sądowej. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wywiad Magdaleną Cielecką, czyli serialową Joanną Chyłką

Chyłka nie lubi zdrobnienia swojego imienia, choć Polacy je uwielbiają

W 2015 roku pojawił się pierwszy tom z serii przygód o bezwzględnej, rezolutnej i wyjątkowej Joannie Chyłce. Mowa o "Kasacji", gdzie czytelnikom po praz pierwszy zostaje przedstawiona pełna brawury prawniczka, która dzięki uporowi i zaciętości nie potrafi się podać. Bierze nawet sprawy beznadziejne i o swoich klientów walczy do końca.

Potem pojawiają się kolejne tomy, a sama postać Chyłki staje się niezwykle popularna, co ma również swoje przełożenie na liczbę nadań jej imienia nowo narodzonym dzieciom. Może nie jest to imię z pierwszej dziesiątki rankingów (w 2022 roku 492 dziewczynki je otrzymało), ale cieszy się dość sporym zainteresowaniem. Co ciekawe, wg danych GUS (stan na styczeń 2023 rok) aż 404 892 kobiety są właścicielkami tego przepięknego imienia, o równie uroczym zdrobnieniu. Polacy uwielbiają do kobiet noszących imię Joanna, zwracać się Asia. Jednak walczy z tym Chyłka. Uważa ona, że akurat to zdrobnienie zupełnie nie pasuje do powagi zawodu, jaki wykonuje - przedstawia się zawsze jako Joanna. Dodatkowo zdrobnienie jej imienia wiąże się z bolesną traumą z dzieciństwa, do której prawniczka nie chce wracać.

Asia, czyli Joanna. Co wiemy o tym imieniu?

Joanna to imię, które pochodzi z języka hebrajskiego. Tak naprawdę to żeński odpowiednik męskiego imienia Jan - Jo-hanan, co oznacza "Jahwe jest łaskawy". Na nasze ziemie przywędrowało wraz z napływem łaciny. W księgach parafialnych po raz pierwszy odnotowano je już z początkiem XIV wieku, ale nieco wcześniej znane było już jako: Jenna, Jana, Johanna, Jena lub Janna. Imię to zostało spopularyzowane dzięki świętej Kościoła katolickiego, Joannie d’Arc. Istnieje też pewna hipoteza, że imię to mogło powstać od imienia Janina, albo Anna z przedrostkiem "jo" - jednak żadna z nich nie została jednoznacznie potwierdzona.

Joanna obchodzi imieniny kilkanaście razy w roku. W kalendarzu wspominamy jej dzień dość często. Są to następujące daty: 2 lutego, 4 lutego, 1 marca, 28 marca, 31 marca, 28 kwietnia, 12 maja, 24 maja, 25 maja, 26 maja, 30 maja, 27 czerwca, 9 lipca, 23 lipca, 8 sierpnia, 12 sierpnia, 17 sierpnia, 21 sierpnia, 24 sierpnia, 26 sierpnia i 9 listopada. Najpopularniejszą datą imienin Joanny jest jednak 30 maja.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.