To imię ma najwięcej wariantów zdrobnień. Jeremi Przybora wybrał je dla syna. Wołali na niego Kot

Imię wywodzące się z języka łacińskiego, które jest dobrze znane, ale niezbyt często spotykane? Podpowiadamy. Jedno z ciekawszych zdrobnień to Kot!

Wybór imienia

Wybór imienia dla dziecka jest decyzją trudną. Rodzice mierzą się z nią często przez wiele miesięcy. Kiedy już dziecko przyjdzie na świat, imię jest zwykle wybrane. W 2022 roku wśród najpopularniejszych imion nie było zaskoczeń. Pierwsza dziesiątka ma pewne przetasowania, ale podium jest niezmienne. Na pierwszym miejscu uplasował się Antoni. 6670 chłopców otrzymało takie imię. Na drugiej pozycji znalazł się Jan. 6670 nosi imię Janek. A trójkę zamyka Aleksander. 6670 dzieci nazwano tak w minionym roku.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Warto wybierać imiona, które są wszystkim dobrze znane, ale nie są najpopularniejsze w danym roczniku. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy będzie kilkoro dzieci w przedszkolu, szkole czy wśród znajomych o tym samym imieniu.

Takim pięknym, acz mniej popularnym imieniem jest Konstanty. W 2022 roku zdecydowano się na nie zaledwie 318 razy.

Imię Konstanty

Konstantek, Konstancjo, Konsti, Konti, Kot, Kotek, Koti, Konstantynek, Konstantynko, Kontuś. Zdrobnień imienia Konstanty jest wiele. To piękne imię pochodzi z języka łacińskiego. Wywodzi się od słowa „constans". Oznacza więc kogoś silnego, stałego, konsekwentnego i niezłomnego. Do Polski imię Konstanty trafiło w XIII wieku.

Imię to jest także popularne poza granicami naszego kraju. I tak odpowiednikiem Konstantego w języku albańskim jest Kostandin, w bułgarskim spotykamy zbliżoną formą do polskiej – Konstantin. Przez „C" zapisuje się to imię w języku holenderskim, angielskim i francuskim. Mówimy odpowiednio o: Constantijn, Constant i Constant lub Constantin.

Imieniny Konstantego obchodzimy kilka razy w roku. Przypadają na 23 stycznia; 17 lutego; 11 marca; 26 sierpnia; 30 listopada. Wśród popularnych osób noszących to imię na pewno warto wspomnieć poetę Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Było to też imię wielu papieży. Pewną popularnością cieszyło się w latach 50. i 60. Wówczas to rozpropagował je na szerszą skalę między innymi Jeremi Przybora i Jadwiga Berens. Nazwali tak swojego syna. Co zabawne szybko przylgnęło do niego przede wszystkim zdrobnienie tego imienia. Do dziś posługuje się on pełnym imieniem Konstanty „Kot" Przybora.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.