Czy 800 plus jest pewne? Rodzice obawiają się o plany nowego rządu. Jednak Tusk dał jasną deklarację

Co będzie z zapowiadanym 800 plus? Czy nowe świadczenie na pewno wejdzie w życie od stycznia 2024 roku? Rodzice martwią się planami nowego rządu, jednak Tusk jasno zapowiedział, jakie będą dalsze losy świadczenia wychowawczego 800 plus.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają na pierwsze, większe o 300 złotych przelewy, które mają się pojawić w styczniu 2024 roku. Zarazem martwi ich utworzenie nowego rządu, bo może to oznaczać koniec 800 plus. Czy tak naprawdę będzie? Donald Tusk jakiś czas temu jasno zadeklarował, co będzie dalej ze świadczeniem wychowawczym.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Czy 800 plus na pewno wejdziesz w życie? Stosunek Tuska jest jasny

Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi Donald Tusk jasno powiedział, że jak najbardziej popiera obecne 500 plus i nie zostanie ono odebrane rodzicom (za serwisem Bankier.pl) - "Nikt nikomu nie zabierze 500 plus. […] To, co dała poprzednia władza, zostanie utrzymane. To jest nie do odebrania. Koniec kropka. Temat jest zamknięty" - odpowiedział wówczas na pytanie o świadczenie wychowawcze. Inni członkowie opozycji są tego samego zdania. "Co było dane, nie będzie odebrane" - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceszef KO. "800 plus już zostało przyjęte. Nie będziemy Wisły kijem zawracać. Są osoby, które to już sobie zaplanowały, które mają to w budżecie rodzinnym. Rezygnacja ze świadczenia byłaby wobec nich nie w porządku" - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.

800 plus wejdzie w życie od stycznia 2024 r. To trzeba wiedzieć o zbliżającej się podwyżce 500 plus

Podwyżka obecnego świadczenia 500 plus do 800 plus odbędzie się automatycznie i Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od 1 stycznia sam zacznie wypłacać rodzicom większą kwotę. Jednak mimo to instytucja zastrzegła sobie też, że niektóre przelewy 800 plus mogą być opóźnione, ale nie więcej niż do 29 lutego 2024 roku z przyczyn technicznych. Rodzice, którym 800 plus się opóźni dostaną podwójną kwotę świadczenia, jako wyrównanie za oba miesiące. Warto pamiętać, że obecnie nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków o przyznanie wyższego o 300 złotych świadczenia wychowawczego. Nowe deklaracje będą przyjmowane przez ZUS dopiero od 1 lutego i będą dotyczyły nowego okresu świadczeniowego, który potrwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 roku. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA