W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu? Za załamanie prawa grozi nawet 5000 złotych kary

Ile lat musi mieć ukończone dziecko, aby mogło samo zostać w domu? Jak się okazuje, polskie przepisy stawiają sprawę jasno. A za złamanie prawa rodzice mogą zostać ukarani grzywną w wysokości nawet 5000 złotych, więc lepiej wiedzieć zawczasu.

Wszystkie maluchy potrzebują opieki osoby dorosłej, ale czasem są sytuacje, gdy rodzice muszą iść do pracy bądź załatwić coś innego i nie mogą zabrać dzieci ze sobą. Wówczas konieczne jest zorganizowanie pociesze innej opieki, ale czasem i to nie jest możliwe, więc rodzice decydują się na zostawienie malucha samego w domu. Jednak nie zawsze jest to zgodne z prawem. A kiedy konkretnie? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Wolny czas po przedszkolu? Jak go wykorzystują dzieciaki?

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Prawo w Polsce podaje konkretną granicę

W jakim wieku dziecko bezwzględnie musi mieć opiekę osoby dorosłej? Zgodnie z zapisem w artykule 106 Kodeksu Karnego dotyczy to maluchów poniżej 7. roku życia - "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany". Istotnie, za pozostawienie bez opieki dziecka, które ma mniej niż siedem lat, grozi rodzicom malucha nawet 5000 złotych mandatu, więc nie warto ryzykować. Warto też pamiętać, że taka sama granica wieku jest w przypadku pozostawienia dziecka samego na noc.

Dziecko może zostać samo w domu gdy ma 7. lat. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Choć dziecko można zostawić samo w domu, o ile ma ukończone siedem lat lub więcej, to rodzice muszą być świadomi, że wciąż są za nie odpowiedzialni. To oznacza, że jeżeli pod ich nieobecność stanie się coś złego, to właśnie oni za nie wówczas odpowiadają. Wyjątkiem są nastolatki powyżej 13 roku życia, które mają już częściową zdolność prawną i same odpowiadają za np. zniszczenie czegoś. I jeszcze jedno - zostawiając dziecko samo e domu nawet jeśli jest w odpowiednim wieku, trzeba mieć na uwadze też jego dojrzałość, a także je wcześniej do tego przygotować, np. nauczyć co wolno, a czego nie i gdzie szukać pomocy w nagłych wypadkach. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: