Ospa wietrzna u dzieci. Szczyt zachorowań już niedługo. Jakie są objawy choroby u najmłodszych?

Po czym można rozpoznać, że maluch zaraził się ospą wietrzną, a nie bostonką? I jak ulżyć choremu malcowi? To trzeba wiedzieć o tej popularnej chorobie zakaźnej, zwłaszcza że szczyt sezonu zachorowań zbliża się wielkimi krokami.

Ospa wietrzna, zwana też potocznie wiatrówką to popularna choroba zakaźna wieku dziecięcego wywołana pierwotnym zakażeniem wirusem półpaśca i ospy wietrznej VZV (Varicellae Zoster Virus). Zarazić się można głównie drogą kropelkową, jak i przez bezpośredni kontakt z chorym człowiekiem. Jest również możliwe zakażenie poprzez łożysko. A czym się objawia ospa wietrzna? Nie tylko charakterystyczną wysypką. Są też inne objawy, które trzeba znać, zwłaszcza że szczyt zachorowań na tę chorobę przypada na zimę i wczesną wiosnę, więc zostało już niewiele czasu. 

Zobacz wideo Ospa wietrzna u dziecka - jak sobie z nią radzić?

Ospa wietrzna u dzieci. Jak rozpoznać tę chorobę u najmłodszych? Nie tylko po wysypce

Najbardziej charakterystycznym objawem ospy wietrznej u dzieci jest wysypka, która najpierw ma postać plamek, potem zaczerwienionych grudek o średnicy od pół centymetra do centymetra, na końcu pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Te ostatnie po kilku dniach zmieniają się w krosty, które później przysychają w strupy. Innymi symptomami ospy wietrznej u najmłodszych są też:

  • złe samopoczucie,
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • brak apetytu,
  • bóle głowy, brzucha i mięśni,
  • zapalenie gardła,
  • katar,
  • przemijające zaczerwienienie skóry. 

Objawy te pojawiają się zwykle dzień lub dwa przez samą wysypką, która obejmuje przede wszystkim twarz i tułów chorego. W mniejszym stopniu pokrywa kończyny. 

Ospa wietrzna u dzieci. Jak leczyć tę popularną chorobę zakaźną? O tym trzeba pamiętać

Leczenie ospy wietrznej jest wyłącznie objawowe - chorym maluchom podaje się między innymi środki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe (jeśli trzeba). Poza tym niezwykle ważna jest higiena, aby nie rozprzestrzeniać wysypki po całym ciele - należy pilnować dziecko, aby nie drapało krost, można zrobić mu łagodząca kąpiel z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu, a same pęcherzyki można smarować gencjaną bądź preparatem z mentolem i substancjami znieczulającymi. Warto przy tym pamiętać, aby leczenie zacząć jak najwcześniej i nie przerywać mimo pozornego ustąpienia objawów, aby nie doprowadzić do poważnych powikłań jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, osierdzia czy mięśnia sercowego. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: