"Pocałunek matki" to metoda, która ratuje życie dziecka. Jesteś rodzicem? Powinieneś ją poznać

Dzieci w wieku od 0 do 3. roku życia to najliczniejsza grupa pacjentów, która trafia na oddziały SOR z powodu obecności ciała obcego w nosie. Aby zminimalizować ryzyko i jak najszybciej pomóc dziecku, lekarka uczy rodziców metody "magic kiss". Działa szybko i potrafi to zrobić każdy.
Zobacz wideo Jak się zachować w przypadku zachłyśnięcia u dziecka?

Laryngolodzy nagminnie borykają się z tym problemem u małych dzieci. Wszystko przez ich ciekawość i chęć zgłębiania tajemnic otaczającej rzeczywistości wszystkimi możliwymi zmysłami. Najmłodsi nie chcą słuchać rodziców, ich zakazów i dobrych rad. Chcą samodzielnie wszystko sprawdzić i doświadczyć. A co najczęściej sprawdzają? To, które rzeczy i jakie jedzenie idealnie zmieści się do dziurek w nosie. W dodatku jeszcze upewniają się, że to co uda im się tam włożyć siedzi ciasno i porządnie. Niestety bardzo trudno jest cokolwiek stamtąd usunąć. Rodzice panikują i nie do końca wiedzą co robić.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co robić, gdy dziecko wsadzi sobie coś do nosa?

Mama Pediatra przychodzi rodzicom z pomocą i podpowiada co robić, gdy ich dziecko postanowi włożyć sobie coś skutecznie do nosa. Przedstawiła krok po kroku, jak należy działać, by dziecku nic się nie stało i jednocześnie, jeśli się da, by uniknąć wizyty na SOR.

  1. Nie wolno ci panikować.
  2. Poproś dziecko, aby nabrało dużo powietrza ustami, a następnie dynamicznie wydmuchnęło powietrze nosem - najlepiej dodatkowo zatykając drożną dziurkę.
  3. Jeśli to nie pomaga czas na zastosowanie metody "magic kiss". Polega on na tym, że mama dość dynamicznie wdmuchuje powietrze przez usta dziecka, zakrywając drożną dziurkę palcem. Zwykle wtedy właśnie ciało obce zostaje wypchnięte na zewnątrz.
  4. Jeśli wszystko powyższe zawiedzie, dopiero wtedy należy jak najszybciej udać się do lekarza, najlepiej gdyby to był laryngolog.

Nie wolno zwlekać. Konsekwencje mogą być poważne

Lekarka upomina, że trzeba działać szybko. Jeśli rodzi będzie zbyt długo zwlekał, a przedmiot będzie zalegał w nosie może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego, jak między innymi zapalenie zatok, lub krwawienia z nosa, a także do wielu innych powikłań. Jednym z najgorszych przypadków jest ten, gdy w nosie dziecka zalega bateria. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że wyleje się ona w nosie, może nie tylko podrażnić błonę śluzową, ale nawet doprowadzić do perforacji przegrody nosowej. To dlatego takie ważne, jest by rodzice wiedzieli jak się zachowywać w takiej i podobnych sytuacjach. Jeśli żaden dorosły nie będzie zdolny do pomocy dziecku, należy jak najszybciej szukać pomocy lekarskiej. Laryngolog ma niezbędne narzędzia, których można użyć, by ograniczyć konsekwencje zdrowotne i możliwe powikłania. W wyjątkowych przypadkach może być jednak konieczna hospitalizacja i przeprowadzenie procedury zwanej rynotomią.

Więcej o: