Rumień zakaźny bywa zwany również piątą chorobą, ponieważ jest jednym z sześciu schorzeń, które u dzieci objawiają się wysypką. Najczęściej pojawia się u dzieci i niemowląt. Jest to zakaźna choroba, która przenosi się drogą kropelkową. Powoduje ją parwowirus B19. Jeśli choroba dotyka dorosłych, to zwykle przebiega bezobjawowo.
Z uwagi na to, że jest to częsta choroba, warto wiedzieć jak najwięcej o schorzeniu takim, jak rumień zakaźny. Objawy to przede wszystkim charakterystyczna wysypka, która pojawia się na ciele. Okres inkubacji trwa ok. 4-14 dni i w tym czasie nie ma żadnych zwiastunów choroby. Poza wysypką wystąpić może: gorączka; objawy podobne do grypowych, czyli bóle mięśni, katar, ból gardła; następnie pojawia się wysypka, która występuje początkowo tylko na policzkach. Natomiast kolor zmian skórnych jest sinoczerwony. Następnie wysypka przesuwa się na resztę ciała, czyli tułów i kończyny. U dorosłych może nie być zmian skórnych, ale za to mogą pojawić się bóle w stawach.
Rumień zakaźny jest to choroba, która dość często pojawia się u dzieci zwłaszcza w wieku od drugiego do dwunastego roku życia. Na początku choroba przebiega bezobjawowo albo występują tylko symptomy grypopodobne, co może być mylące. Następnie rumień zakaźny u dziecka zaczyna być widoczny dzięki pojawiającej się wysypce. Przesuwa się ona na resztę ciała, a początkowo występuje na policzkach. Jednakże na brodzie i nosie nie pojawiają się zmiany skórne. Wysypka ta może pojawiać się i znikać w czasie choroby, która trwa zwykle ok. tygodnia do dwóch.
Tak, jest to choroba zakaźna i przenosi się drogą kropelkową. Bardzo łatwo można się więc ją złapać w większych skupiskach ludzkich. Dlatego też, gdy stwierdzi się rumień zakaźny u dzieci, to powinny one być poddane izolacji i nie iść do przedszkola czy szkoły.
Ważne jest, by w porę rozpoznać chorobę. Jeśli przebiega ona w początkowym okresie bezobjawowo albo pojawiają się objawy grypopodobne, to można nie rozpoznać jej wtedy na czas. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak wygląda rumień zakaźny. Zdjęcia dzieci, które posiadają już wysypkę, dostępne są w internecie i można się z nimi śmiało zapoznać. Wtedy szybciej można zareagować i udać się do lekarza, gdy wysypka pojawi się np. tylko na policzkach.
Znacznie lepiej piątą chorobę znoszą dzieci niż dorośli, u których mogą wystąpić powikłania. Dotyczy to przede wszystkim osób, które posiadają zaburzenia hematologiczne. Może się bowiem wtedy pojawić niedokrwistość aplastyczna. Wśród osób, które mają problemy z odpornością, istnieje ryzyko zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Rumień zakaźny u dorosłych jest też niebezpieczny dla kobiet w ciąży i płodu.
Czasem zdarza się, że te dwie choroby są ze sobą mylone bądź uważane za podobne. Tymczasem szkarlatyna, czyli płonica, rumień nagły, bywa nazywana szóstą chorobą. Wywołuje ją jednak paciorkowiec A, a nie parwowirus B19. Jednym z objawów jest drobna wysypka. Do zakażeń dochodzi również drogą kropelkową. Chorować na nią mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Tak więc myśląc o tym, jak rumień zakaźny i szkarlatyna są do siebie podobne, rzeczywiście można dopatrzeć się pewnych podobieństw, jednakże są to tak naprawdę zupełnie różne choroby.
W zasadzie nie ma innych sposobów na leczenie tej choroby. U osób z prawidłowo funkcjonującym układem immunologicznym choroba jest zwalczana samoistnie. Domowe sposoby na rumień zakaźny to przede wszystkim izolacja. Można stosować ewentualnie leki i sposoby na łagodzenie objawów, np. okłady na swędzenie.
Jest to choroba przenoszona drogą kropelkową, więc dość łatwo dochodzi do jego rozprzestrzeniania. Rumień zakaźny — kiedy zaraża? Niestety wtedy, gdy najtrudniej jest się przed nim ustrzec, a więc w momencie, gdy nie daje jeszcze żadnych objawów. Z reguły jest to ok. 5-10 dni od zakażenia. Jest to czas, gdy jedynymi objawami, które mogą wtedy być widoczne, będą np. tylko te grypopodobne, co może być mylące.
Zobacz też: Co to jest wirus RSV? Specjaliści alarmują, że jest niebezpieczny zwłaszcza dla niemowląt