Kalendarz adwentowy bardzo umila oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia. Pomaga odliczać dni do wielkiego otwierania prezentów. Każdego dnia otwiera się jedno tajemnicze okienko, które skrywa małą niespodziankę w postaci czekolady, drobnego prezentu lub nawet kawałka tradycyjnej adwentowej historii.
Tradycyjny kalendarz adwentowy składa się z 24 małych przegródek, zazwyczaj ułożonych w kształt wielobarwnego obrazka lub ozdobnego pudełka. Każda mała przegródka to symboliczny krok w kierunku Bożego Narodzenia, budzący radość i ekscytację, zwłaszcza wśród dzieci. To nie tylko sposób na zliczanie dni do święta, ale także okazja do dzielenia się miłością i radością z najbliższymi.
Choć nazwa kalendarza jest związana z adwentem, czyli przedświątecznym czasem wyciszenia w Kościele katolickim, którego początek przypada między 27 listopada a 3 grudnia, w kalendarzu adwentowym pierwsze okienko zawsze otwierane jest 1 grudnia.
Kalendarze adwentowe są dostępne w różnych formach i stylach, od tych klasycznych z kawałkami czekolady, po te bardziej nowoczesne z małymi zabawkami, kosmetykami czy gadżetami. To nie tylko element tradycji świątecznej, ale także sposób na tworzenie magicznych chwil i budowanie atmosfery oczekiwania na wyjątkowy czas, którym jest Boże Narodzenie.
Kalendarze adwentowe można przygotować samodzielnie z wielu różnych materiałów. Można do tego użyć na przykład kopert i papierowych torebeczek, małych gotowych pojemników, pudełeczek wykonanych z opakowań po zapałkach czy przyprawach, ale także samodzielnie wykonanych przegródek z bloku technicznego czy rysunkowego.
Jeśli jesteśmy w stanie wykazać się inwencją twórczą, to świetnym pomysłem na kalendarz adwentowy dla dzieci będzie samodzielne uszycie go. Forma jest praktycznie dowolna - można wykorzystać w tym celu technikę haftowania, wyszywania czy mieszania różnego rodzaju tkanin. Różnorodne mogą być także kształty gotowych przegródek czy elementów, w których chowa się przysmaki. Idealnie, gdy uda nam się uszyć je w taki sposób, aby jak najbardziej kojarzyły się z nadchodzącymi świętami.
Jako że kalendarz adwentowy dla dzieci ma być radosnym symbolem oczekiwania na Boże Narodzenie, to nie może w nich zabraknąć kolorowych i barwnych elementów. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na uszycie poszczególnych przegródek, czy też wykonanie ich z papieru lub gotowych pudełek - warto je dodatkowo ozdobić i wzbogacić dekoracyjnymi elementami. To dodatkowo uszczęśliwi najmłodszych, którzy nie będą mogli się doczekać na odsłonięcie kolejnego okienka. Różne przykłady kalendarzy adwentowych znajdziesz w galerii do tego artykułu.
Szerokie pole do popisu mamy nie tylko jeśli chodzi o samodzielne wykonanie kalendarza adwentowego dla dziecka, ale także o to, co umieścić w okienkach. Mogą to być: