Szkolne zadanie z matematyki okazało się zagwozdką dla dorosłych. Sprawdza, czy ma się ścisły umysł

To zadanie matematyczne wygląda na całkiem łatwe, ale wcale tak nie jest - wciąż wiele dzieci i nie tylko ma z nim kłopot. A wy i wasze pociechy dacie sobie z nim radę? To dobry test na bycie umysłem ścisłym. Zobaczcie sami, czy podołacie.

Matematyka jest nazywana królową nauk, ale mimo wszystko wielu osobom sprawia problemy. Tak jak to niepozorne zadanie ze szkoły podstawowej - wymaga tylko czterech podstawowych działań, ale i tak sporo osób ma z nim kłopot, i nie chodzi wyłącznie o dzieci. A czy wy znacie prawidłową odpowiedź? Sprawdźcie się.

Zobacz wideo Czy każde dziecko może być dobre z matematyki?

Łamigłówka matematyczna z figurami. Na czym polega to pozornie proste, szkolne zadanie?

To zadanie matematyczne pochodzi z portalu Fun With Puzzles i nie wygląda na trudne, choć nie każdy szybko poda odpowiedź. Składa się ono z czterech działań:

  • Kwadrat x kwadrat x okrąg = 16,
  • Trójkąt x trójkąt x trójkąt = 27,
  • Trójkąt x kwadrat = 6,
  • Kwadrat + okrąg x trójkąt = ?

Jakie są wartości poszczególnych figur i ile wynosi ostatnie działanie? Spróbujcie rozwiązać tę łamigłówkę w dwie minuty. Dajcie ją również swoim dzieciom, po czym sprawdźcie, czy podaliście poprawną odpowiedź.

Łamigłówka matematyczna ze szkoły podstawowej. Oto poprawne rozwiązanie zadania 

Jak obliczyć ile wynosi działanie "kwadrat + okrąg x trójkąt"? Najpierw trzeba obliczyć wartości poszczególnych figur. Zacznijmy od trójkąta - jego trzykrotność to 27, stąd jego wartość to 3 (3 x 3 = 27). Teraz obliczamy, ile wynosi kwadrat: 3 x kwadrat = 16, więc jego wartość to dwa (6 : 3 = 2). Zostało nam już tylko obliczenie wartości okręgu: 2 x 2 x okrąg = 16, stąd wychodzi nam cztery (16 : 2 x 2 = 4). I teraz możemy obliczyć ostatnie najważniejsze działanie: 2 + 4 x 3 = 2 + 12 = 14. Prawidłowa odpowiedź to 14.  Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: