Pediatrka pokazała szokujące nagranie skóry niemowlęcia. Co się stało? Rodzicom ciągle brakuje wiedzy

Rodzicom małych dzieci, zwłaszcza niemowląt wciąż brakuje wiedzy na temat opieki nad nimi, choć nie powinno. Stan skóry tego malucha jest tego najlepszym dowodem. Pediatrka opublikowała to szokujące nagranie cierpiącego niemowlęcia w mediach społecznościowych dla przestrogi, aby inni nie popełnili tego samego błędu.

Choć w dobie powszechnego dostępu do internetu wiedzę zdobyć łatwo, to w przypadku pielęgnacji niemowląt jest inaczej - wielu rodziców wciąż nie ma pojęcia jak prawidłowo karmić takie maluchy, co kończy się źle - wysypką, problemami z układem pokarmowym (np. biegunkami), w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. A wystarczy pamiętać o tych kilku ważnych rzeczach.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Stan skóry tego niemowlęcia jest tragiczny. Wszystko przez niewłaściwe odżywianie malca

Na opublikowanym na Instagramie przez pediatrkę nagraniu widać płaczące wniebogłosy niemowlę, którego skóra jest niemal w całości pokryta drobną i gęstą wysypką, w wielu miejscach też bardzo intensywnie się łuszczy. Co jest powodem takiego stanu? Wcale nie choroba, a niewłaściwe odżywianie. Jak tłumaczy autorka postu, rodzice doprowadzili malucha do takiego stanu, ponieważ zamiast mleka z piersi, dziecko dostawało krem ryżowy, a także herbatniki i inne niepotrzebne mu w diecie produkty spożywcze. "Niemowlę do szóstego miesiąca życia może żywić się jedynie mlekiem matki i niczym innym. Dopiero potem można wprowadzać inne pokarmy, ale nie mączne jak herbatniki, pieczywo czy wspomniany krem ryżowy" - wyjaśnia lekarka. Istotnie, organizm dziecka przez pierwsze miesiące życia nie potrzebuje niczego poza mlekiem matki, które zapewnia mu wszystkie konieczne do rozwoju składniki odżywcze.

 

Dieta niemowlęcia. Kiedy i jakie produkty żywnościowe można wprowadzić niemowlakowi?

Niewłaściwe odżywianie może doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, więc warto dbać o dietę pociechy od samego początku. Jak wspomnieliśmy, przez pierwsze pół roku życia maluchowi wystarczy wyłącznie mleko matki i dopiero później można wprowadzać inne pokarmy. Jak? Oto najważniejsze zasady:

  • pierwszym nowym pokarmem dla malucha powinna być papka z jednego warzywa bądź owocu,
  • nowy pokarm podaje się małym porcjami, np. po dwie łyżeczki i stopniowo, np. co trzy dni,
  • dziecko trzeba cały czas dokładnie obserwować, aby na czas zauważyć ewentualnie uczulenie - to szczególnie ważne w przypadku pokarmów takich jak orzechy, ryby czy krowie mleko.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.