Pokazał pod mikroskopem, co znajduje się pod paznokciami dziecka. Kategorycznie przestrzega przed obgryzaniem

Obgryzanie paznokci to powszechny problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. Pewien naukowiec pokazał, co kryje się pod paznokciami dziecka i dlaczego ten nawyk może być bardzo niezdrowy. "Obrzydliwe" - piszą internauci.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Nie tylko dzieci, ale też często dorośli mają problem z obgryzaniem paznokci. Zazwyczaj tak reagują w stresujących sytuacjach, gdy się nudzą, lub nad czymś intensywnie myślą. Obgryzione paznokcie nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale okazuje się, że ten nawyk może być bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Zobacz wideo Czym grozi obgryzanie paznokci? [NaZdrowie]

Jak podają eksperci z Emedi Health nawet 60 proc. młodych osób obgryza paznokcie, w przypadku dorosłych - 21 proc. (więc też całkiem sporo). Niedawno jeden z naukowców pokazał, dlaczego ten zły zwyczaj jest niebezpieczny dla zdrowia.
Naukowiec powiększył pod mikroskopem obgryzioną płytkę paznokcia oraz tą, która została (a raczej to, co znajduje się na jej końcówkach) i pokazał slajdy na TikToku. Wiele osób stwierdziło, że widok jest obrzydliwy. Miliony bakterii oraz mikroorganizmów mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych, a także i niebezpiecznych, infekcji. A wiadomo, że odporność dzieci nie jest, jaka jest, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że się rozchorują.

Twoje paznokcie zbierają dużo zarazków, brudu i innych zanieczyszczeń, które przenoszą się do ust, a następnie do żołądka. Może to prowadzić do infekcji jamy ustnej i przewodu pokarmowego

– tłumaczą naukowcy w rozmowie z TheSun, dodając, że na paznokciach często znajdują się chorobotwórcze bakterie, wywołujące ciężkie infekcje żołądka, a nawet salmonellę.

Zwrócono także uwagę na fakt, że częste obgryzanie powoduje rozdarcia skóry wokół płytki paznokcia. Dochodzi też do odpryskiwania szkliwa i mikrouszkodzeń. To sprawia, że paznokcie są znacznie słabsze i łatwiej się łamią, czy niszczą. Łożysko uszkodzonej płytki jest narażone na liczne zarazki, a te mogą zainfekować tkanką miękką, co przyczyni się do pojawienia i brzęków, zaczerwienień, czy zbierania się ropy.

Obgryzanie paznokci szkodzi też zębom

Pracownicy służby zdrowia apelują też, by rodzice starali się zwalczać obgryzanie paznokci również ze względu na uzębienie dzieci. Okazuje się, że ten nawyk może doprowadzić do uszkodzenia zębów.

Ciągłe ocieranie się o twardą powierzchnię paznokcia stopniowo odpryskuje szkliwo zębów, a nawet może przesunąć zęby w jamie ustnej. Skutkuje to wadliwym zgryzem zębów lub nieprawidłowym ustawieniem zębów

- ostrzegają eksperci, cytowani przez TheSun.

To nie koniec problemów. Obgryzane paznokci mogą z czasem się zdeformować. Często z tego powodu dochodzi do wrastania paznokci, co jest bolesne i brzydko wygląda.

Jak zapobiegać obgryzaniu paznokci?

Rodzice, chcąc uchronić swoje dzieci przed szkodliwym nawykiem, powinni zadbać o regularne przycinanie paznokci (ważne, by były obcięte dość krótko). Eksperci radzą, by płytkę obcinać prosto, a nie na krawędziach, bo to może doprowadzić do wrastania.

Warto też, by używali szczoteczki do paznokci, by usuwać zabrudzenia. W drogeriach, czy aptekach można kupić specjalne lakiery, które są gorzkie. To zniechęca dzieci do włożenia palców do ust.

Więcej o: