Zakończenie roku szkolnego 2024. Uczniowie będą zadowoleni. Ministerstwo skróciło naukę

Zakończenie roku szkolnego 2024 to dość odległy termin. W pierwszej kolejności przed uczniami Boże Narodzenie, ferie zimowe, Wielkanoc i majówka. Jednak czas leci nieubłaganie i okazuje się, że do ostatniego dnia szkoły nie pozostało wcale tak dużo dni. Ostatni szkolny dzwonek uczniowie usłyszą znacznie wcześniej aniżeli w roku poprzednim.

Zakończenie roku szkolnego 2024 odbędzie się dokładnie za 31 tygodni, czyli 220 dni. Bez weekendów pozostaje już tylko 158 dni na naukę. Niewiele, prawda? Okazuje się, że dzięki decyzji Ministerstwa Edukacji i wytycznych związanych z organizacją roku szkolnego, wakacje rozpoczną się znaczne wcześniej, aniżeli było to w roku poprzednim. Kiedy jest zakończenie roku szkolnego? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej edukacji? "Każdy musi iść na korki" [SONDA]

Zakończenie roku szkolnego 2024 - znamy datę

Zakończenie roku szkolnego 2024 odbędzie się dokładnie za 220 dni, czyli 31 tygodni. Data ostatniego dnia szkoły została opublikowana już jakiś czas temu przez resort edukacji. Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, decyzją Ministerstwa Edukacji ustalone zostało na 21 czerwca 2024 roku. Termin ten jednak nie jest przypadkowy. Ustala go się na podstawie dwóch rozporządzeń MEN – z 2002 r. i 2017 r.

Zgodnie z powyższym, rok szkolny 2023/2024 zakończy się najbliższy piątek po dniu 20 czerwca, czyli 21 czerwca. To o dwa dni szybciej niż w poprzednim roku szkolnym (w 2023 roku zakończenie miało miejsce 23 czerwca). Po odebraniu świadectw uczniowie rozpoczną wakacje, które potrwają ponad dwa miesiące. Do szkoły powrócą dopiero z początkiem września 2024 roku.

Obecna zasada, dotycząca terminu zakończenia roku szkolnego obowiązuje od 2017 r. - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm.).

Warto zaznaczyć, że dla uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących, branżowych szkół II stopnia i techników rok szkolny kończy się w ostatni piątek kwietnia. Zatem, uczniowie tych klas zakończyli naukę już 26 kwietnia 2024 roku. To oznacza, że również tegoroczni maturzyści rozpoczną swoje wakacje o dwa dni wcześniej, niż ich starsi koledzy z poprzedniego roku.

Więcej o: