Czy od stycznia 2024 r. będzie 800 plus na dziecko? Wyjaśniamy, czy potrzebny jest dodatkowy wniosek

Czy rodzice na pewno mogą liczyć na środki z 800 plus w styczniu 2024 roku? A czy koniecznie muszą przedtem złożyć dodatkowy wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego na dziecko? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają na zapowiadane od miesięcy pierwsze wyższe o 300 złotych wypłaty. A czy na pewno 800 plus wejdzie w życie z początkiem nowego roku? Czy zmiana rządu nie będzie miała na to wpływu? I czy rodzice muszą złożyć dodatkowy wniosek o przyznanie nowego świadczenia? Zobaczcie, co już wiadomo o zbliżającym się 800 plus.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Czy od stycznia będzie 800 plus na każde dziecko? Wiemy, jakie plany ma nowy rząd

Niedługo zmieni się w Polsce rząd i wiele osób zastanawia się, czy to będzie miało wpływ na waloryzację dotychczasowego 500 plus do 800 plus. Jak się okazuje, nie - polityk PSL Miłosz Motyka w jednej z niedawnych rozmów przyznał jasno, że "nic co dane, nie będzie zabrane". Jednak zasugerował przy tym, że mogą się pojawić pewne zmiany, jak na przykład progi dochodowe. Jest też pomysł, aby 500 plus tak jak do tej pory przysługiwało wszystkim dzieciom, a dopiero podwyżka o 300 złotych do 800 plus była zarezerwowana dla tych maluchów, których rodzice pracują. Jednak na razie nie wiadomo na ten temat nic pewnego, poza tym, że wspomniane już 800 na pewno się pojawi.

Rodzice czekają na pierwsze wypłaty 800 plus. A czy muszą złożyć dodatkowy wniosek?

Wejście w życie podwyższonego świadczenia wychowawczego to jedynie kwestia czasu, a co rodzice muszą zrobić, aby móc je otrzymać? Jeśli już złożyli wniosek o przyznanie 500 plus na nowy rok świadczeniowy (od czerwca 2023 r. do końca maja 2024 r.), to nie muszą już dopełniać żadnych formalności - 800 plus zostanie im przyznane automatycznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jednak warto pamiętać, że od 1 lutego 2024 roku ZUS otworzy nabór wniosków już o przyznanie świadczenia o 300 złotych większego, czyli właśnie 800 plus. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA