• Link został skopiowany

Po co rodzącym lusterko? Używają go w niezwykły sposób, a poród nabiera tempa

Po co rodzącym lusterko? Czy dobrym wyborem będzie zabranie ze sobą na salę porodową, oprócz butelki z wodą, specjalnej koszuli, czy ciepłych skarpet, również lusterka? Oczywiście, że tak. Chociaż jego zastosowanie może być nieco inne, aniżeli większość może przypuszczać. Ten przedmiot służy przede wszystkim, aby zobaczyć niezwykły moment nadrodzin własnego dziecka.
Po co rodzącym lusterko?
Fot. Shutterstock/James Ogden / pixabay / summa

Po co rodzącym lusterko? Czy na sali porodowej jest czas, aby się w nim przejrzeć? Chociaż użycie tego przedmiotu należy do swego rodzaju nowości w trakcie rodzenia dziecka, jednak zdaniem wielu osób, to właśnie dzięki lusterku poród nabiera tempa. "Wyczytałam, że rodzącym pomaga, jak widza w lusterku poród, wychodzenie główki itp. Mam trochę mieszane uczucia, czy to jest dobry pomysł. Rzeczywiście się to praktykuje?" - pyta jedna z mam, która spodziewa się narodzin dziecka i postanowiła założyć wątek na anonimowym forum. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Paweł Trybała wspomina poród drugiej córki. "Biegłem jak chirurg na bardzo ważną operację"

Po co rodzącym lusterko? Może się przydać nie tylko przyszłej mamie, ale także i położnej

Poród to ogromny wysiłek dla kobiety, ale także i dla rodzącego się dziecka. To również niesamowita chwila, którą każda z mam pamięta przez całe swoje życie. Zabranie na salę porodową lusterka może co prawda wydawać się dziwnym pomysłem, jednak okazuje się, że to właśnie dzięki niemu, poród nabiera odpowiedniego tempa. Dlaczego? Chodzi o przyłożenie lusterka do krocza rodzącej, aby ta mogła zobaczyć rodzące się dziecko. Dzięki temu zbierze siły na ostatnie parcie, co szczególnie jest kluczowe w ostatniej fazie porodu.

Wiele mam, które mają poród już za sobą, a dodatkowo miały możliwość skorzystania z lusterka, uważa również, że w pewnym stopniu dało im to możliwość kontroli nad wydarzeniami, a chwila, w której widziały wychodzącą główkę, była "magiczna". "Jednak jeśli nie będzie Pani miała lusterka, to warto pamiętać, że można osiągnąć podobny skutek, dotykając rodzącej się główki. Nie zawsze w szpitalu będą się przychylnie odnosić do używania lusterka, bo dla wielu położnych i lekarzy to nowość, no i łatwiej je zastosować w pozycjach wertykalnych. Ale jeśli ma Pani ochotę spróbować, jak to jest, to lusterko nie wydaje się wielką inwestycją, a efekt może być znaczący" - dodała w komentarzu jedna z internautek, na zadanie przez przyszłą mamę pytanie, czy warto zabrać ze sobą lusterko.

Co istotne, lusterko może również przydać się w przypadku gdy kobieta zdecyduje się rodzić w innej pozycji, niż leżąc na plecach. Chodzi tu o parcie w kucki, które może odbywać przy wysokim łóżku, parapecie, czy umywalce. Ta porodowa pozycja wertykalna może okazać się idealną i wygodną dla rodzącej. Położna w tym czasie korzysta właśnie z lusterka, które położone jest przed przyszłą matką. Lusterko wtedy ułatwia m.in. obserwowanie tego, jak napina się krocze.  

Więcej o: