Od kiedy 800 plus? Powoli zbliżają się wypłaty nowego świadczenia. Co trzeba zrobić, by je dostać?

Coraz większymi krokami nadchodzi wyczekiwane nowe świadczenie dla rodziców - 800 plus. A kiedy będą pierwsze wypłaty? I co trzeba zrobić, aby otrzymać większe środki? Zobaczcie, co musicie wiedzieć o zbliżającym się 800 plus.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają na zapowiadane od miesięcy pierwsze wyższe o 300 złotych wypłaty. A kiedy wreszcie te środki pojawią się na kontach beneficjentów i co konkretnie trzeba zrobić, aby otrzymać 800 plus? Zobaczcie, co już wiadomo o nowym świadczeniu na dzieci. 

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

800 plus coraz bliżej. Kiedy rodzice mogą się spodziewać pierwszych większych wypłat?

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami 800 plus wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku i od tego dnia będą systematycznie wypłacane pieniądze dla rodziców. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wyznaczył sobie też czas na ewentualne przygotowanie techniczne, stąd część beneficjentów może spodziewać się pierwszej wypłaty z opóźnieniem, ale nie większym niż do 29 lutego 2024 roku. I wówczas przelew będzie też podwójny - za oba miesiące naraz. A co trzeba zrobić, aby móc otrzymać wspomniane 800 plus? Nic - świadczenie zostanie przyznane rodzicom automatycznie na podstawie tegorocznych wniosków o przyznanie 500 plus. Jednak od 1 lutego przyszłego roku koniecznie będzie złożenie dokumentów o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. 

800 plus coraz bliżej. Komu nie będzie przysługiwało nowe świadczenie na dziecko?

Choć 800 plus zostanie automatycznie zmienione na 800 plus, to nie wszyscy dotychczasowi beneficjenci się na nie załapią. A kto nie ma szans na nowe, wyższe świadczenie? Przede wszystkim dzieci, które do 1 stycznia 2024 roku ukończą 18 lat, ale nie tylko. Prawo do pobierania 800 plus przepada również w następujących przypadkach:

  • dziecko zacznie naukę w szkole wojskowej, lub placówce zapewniającej pełne utrzymanie,
  • rodzice (opiekunowie) zacznie pobierać zasiłek lub inne, podobne świadczenie za granicą,
  • niepełnoletnie dziecko zawrze związek małżeński,
  • niepełnoletnie dziecko zacznie pobierać 800 plus na własną pociechę,
  • rodzic lub opiekun nie złoży wniosku o przedłużenie świadczenia,
  • dziecko trafi do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej, aresztu śledczego lub zakładu karnego (wówczas to dyrektor placówki otrzyma 800 plus).

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA