Ferie zimowe 2024. Uczniowie na Śląsku już zacierają ręce. Do szkoły pochodzą mniej niż 2 tygodnie. Nie tylko oni

Ferie zimowe 2024 już niedługo. Co prawda mamy dopiero połowę listopada, przed nami jeszcze święta Bożego Narodzenia, Sylwester i Nowy Rok, ale po powrocie do szkół po przerwie świątecznej, zaczyna się odliczanie do ferii. Te w tym roku nadejdą bardzo szybko. Jednak tylko dla niektórych. Pozostali będą musieli poczekać ponad miesiąc na wolne od szkoły.

Ferie zimowe 2024 to czas dla wszystkich uczniów, kiedy mogą naładować baterię i odpocząć po trudach związanych z pierwszym semestrem szkoły. Ta przerwa od nauki przyda się każdemu uczniowi, jednak niektórzy będą musieli nieco dłużej poczekać. Ręce zacierają już dzieci i młodzież ze Śląska, bo to oni jako jedni z pierwszych rozpoczną zimową przerwę. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Ferie zimowe 2024 - kiedy wypadają?

Ferie zimowe 2024, zwyczajowo rozpoczynają się w połowie stycznia i kończą w połowie lutego danego roku szkolnego. Trwają one dwa tygodnie, czyli de facto jest to 10 dni roboczych, podczas których w szkołach często organizowane są półkolonie, czy zimowiska. Rodzice uczniów często decydują się także na wzięcie urlopu i wyjazd w góry z dziećmi.

Ferie zimowe w Polsce są zaplanowane w czterech różnych terminach, a wszystko po to, aby sprawniej i bezpieczniej zarządzać ruchem turystycznym w kraju podczas zimy. Osobą odpowiedzialną za wyznaczenie dokładnego harmonogramu jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, który po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty przygotowuje rozpiskę czterech terminów zimowej przerwy dla uczniów, z podziałem na województwa. Przedstawia się ona następująco:

  • 15 - 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 22 stycznia - 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 29 stycznia - 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
  • 12 - 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Ferie zimowe 2024Ferie zimowe 2024 Fot. Gazeta.pl

Co to oznacza w praktyce? Uczniowie, którzy w pierwszym terminie rozpoczną przerwę zimową, nie będą musieli na nią długo czekać. Po powrocie do szkół z przerwy świątecznej (2 stycznia) - będą oni mieć zajęcia jedynie przez niecałe dwa tygodnie. Najdłużej, bo ponad miesiąc, będą na ferie zimowe czekać uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Więcej o: