Jak zorganizować mikołajki w przedszkolu? Pomysły na kreatywne i pełne zabaw mikołajki dla dzieci

Jak zorganizować mikołajki w przedszkolu? Wizyta Św. Mikołaja to dla przedszkolaków wyjątkowe wydarzenie, na które czekają cały rok. Aby umilić im czas spotkania z Mikołajem, możemy już wcześniej przygotować ich do tego wspaniałego dnia. Poznajcie pomysły na przygotowanie mikołajek w przedszkolu, które dzieci zapamiętają na długo.

Jak zorganizować mikołajki dla dzieci? Zacznij od przygotowanych przez dzieci dekoracji do ozdobienia sali

Jak zorganizować mikołajki w przedszkolu? Pomysłów jak zorganizować mikołajki dla dzieci może być naprawdę bardzo wiele. Przedszkolaki czekają na wizytę tego specjalnego gościa cały rok, dlatego warto je zachęcić i wspólnie z nimi przygotować się na ten wyjątkowy dzień. W tym celu możemy razem z nimi przyozdobić salę zrobionymi wcześniej ozdobami, które Święty Mikołaj na pewno zauważy i pochwali, a dzieciakom sprawi to dodatkowo mnóstwo radości. Możemy np. wykonać łańcuchy z papieru, które zostaną powieszone wokół sali. Wprowadzi to trochę świątecznego klimatu, a przy okazji rozwinie zdolności kreatywne i manualne dzieci. Innym świetnym pomysłem będzie np. konkurs na najładniejszą bombkę na choinkę czy też wykonanie podobizny Mikołaja w dowolny sposób. Warto zachęcać dzieci do takich zabaw by kształtowały swoje umiejętności, a przy okazji dobrze się bawiły.

Jak zorganizować mikołajki w szkole? Mikołajkowa impreza zachwyci wszystkie dzieci

Jak zorganizować mikołajki w szkole dla nieco starszych dzieci? Przypomnijmy, że mikołajki każdego roku obchodzimy 6 grudnia. W wielu szkołach tradycyjnie odbywa się wcześniej klasowe losowanie, podczas którego dzieci między sobą losują karteczki z imionami kolegów, dla których mają kupić lub zrobić drobny upominek. Ta tradycja utrzymuje się aż do dziś i jest bardzo lubiana wśród dzieci, a nawet młodzieży i dorosłych. Możemy dodatkowo troszkę uatrakcyjnić ten zwyczaj i zorganizować mikołajkową potańcówkę, w trakcie której będą rozdane prezenty. Żeby było ciekawiej, możemy wszystkie prezenty umieścić w specjalnym pudełku lub worku. Każde dziecko, zanim dostanie swój upominek, zostanie poproszone o wykonanie jakiegoś specjalnego zadania. Będzie to fajną i ciekawą odmianą, a przy okazji zapewni masę śmiechu.

Zobacz wideo Nasze propozycje na efektowne ozdabianie prezentów

Mikołajki: pomysły na zabawę ze Świętym Mikołajem

Mikołajki to święto Mikołaja, dlatego też pomysły na wspólną zabawę ze Świętym Mikołajem umilą czas wszystkim uczestnikom. Oto kilka propozycji zabaw, w które także sam Święty Mikołaj może się zaangażować.

  • Mikołaj mówi, dzieci robią — w zabawie bierze udział także Święty Mikołaj. Dzieci znajdują się w różnych miejscach sali i mają za zadanie właściwie zareagować na polecenia wydawane przez Mikołaja. Dzieci muszą reagować na następujące hasła: "śnieg" - dzieci naśladują rękoma lecące płatki z nieba (z góry dzieci wspinają się na palce, na dół robią przysiad). Na hasło "renifery" - dzieci z rąk tworzą rogi renifera — unoszą i opuszczają głowę. Na hasło "jedziemy" - dzieci poruszają się w przód (jadą sankami w zaprzęgu z reniferami).
  • Święty Mikołaj idzie — Zadaniem dzieci jest wykonywanie poleceń Świętego Mikołaja. Gdy leci muzyka, dzieci tańczą, gdy się wyłączy, Święty Mikołaj mówi hasła. Na hasło: "Mikołaj idzie" -wszystkie dzieci poprawiają swoje stroje, stają na baczność i nie mogą się poruszyć. Na hasło: "Prezenty"– wszystkie dzieci udają, że pakują prezenty. Na hasło: "sanie Mikołaja", dzieci siadają na i udają, że jadą na saniach.
  • Olimpiada zimowa – w tej zabawie Święty Mikołaj będzie członkiem jury i wybierze zwycięzcę. Do zabawy będą potrzebne: po dwie kartki białe A4 dla każdego uczestnika i różnorodna muzyka o tematyce zimowej czy świątecznej. W tej zabawie dzieci do muzyki pokazują sporty zimowe. Na otrzymanych kartkach starają się odtworzyć ruch, np. jazdy na łyżwach, na nartach, saneczkarstwo czy skoki narciarskie.

Mikołajki w przedszkolu pomysły. Lista zabaw dla przedszkolaków

Mikołajki w przedszkolu są okazją, by pomysły na różne zabawy zrealizować w grupie wraz z dzieciakami. Oto lista prostych, a zarazem przynoszących dzieciom mnóstwo radości zabaw mikołajkowych.

  • Rozkaz Mikołaja — zabawa, która pobudzi w przedszkolakach kreatywność. Zadaniem dzieci jest wypełnianie poleceń, które wyda im Mikołaj. Bardzo dobrze, jeśli będą one bezpośrednio związane ze świętami. Np. naśladowanie renifera, śniegu, pakowania prezentów czy jazdy na nartach.
  • Przysmaki Mikołaja — Mikołaj siedzi plecami do reszty uczestników zabawy. Obok Mikołaja położone są ciasteczka. Wszyscy pozostali uczestnicy ustawiają się w wyznaczonym miejscu, na sygnał próbują podejść do Mikołaja i wykraść jego ciasteczka. Gdy Mikołaj powie "raz, dwa, trzy, Mikołaj patrzy" i odwróci głowę, wszyscy muszą stanąć nieruchomo. Kto się poruszy, wraca na start. Wygrywa dziecko, które pierwsze dobierze się do ciasteczek.
  • Czapka Mikołaja — Dzieci stoją w kółku, w rytm melodii podają sobie czapkę z głowy na głowę. Gdy muzyka przestaje grać dziecko, które ma czapkę, robi dowolne ćwiczenie gimnastyczne.

Zobacz też: Mikołajki to dzień, na który czekają mali i duzi. Skąd wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami?

Więcej o:
Copyright © Agora SA