Zabawy na mikołajki. Propozycje na kreatywne i ciekawe zabawy mikołajkowe dla dzieci

Zabawy na mikołajki mogą być urozmaiceniem obchodzonych 6 grudnia imienin Świętego Mikołaja. Oprócz tradycyjnego wręczania sobie skromnych upominków z tej okazji możemy także zorganizować dzień pełen różnych zabaw dla dzieci. Poznajcie nasze pomysły na miłe spędzenie tego dnia.

Pomysł na mikołajki – zorganizuj mikołajkowe przyjęcie 

Zabawy na mikołajki to dodatkowa atrakcja w tym wyjątkowym dniu, na który czekają wszystkie dzieci. Pomysł na mikołajki, który możemy wykorzystać w domu, szkole czy przedszkolu to mikołajkowe przyjęcie. Niezależnie od tego, w którym miejscu będziemy organizować taką tematyczną imprezę, warto zadbać o odpowiednie dekoracje i świąteczną atmosferę, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy. Dla dzieciaków mikołajki to dzień, na który czekają niemalże cały rok, więc aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić im ten dzień, możemy zorganizować przyjęcie, którego motywem przewodnim będą przebrania za ulubioną postać z bajki lub jakąś postać związaną ze świętami. Warto pamiętać o przekąskach, których nie powinno zabraknąć na imprezie. Możemy przygotować np. pierniki świąteczne o różnych kształtach czy też mandarynki, których zapach wszystkim kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia.

Zabawy mikołajkowe – zamień przedszkole (lub dom) w fabrykę Świętego Mikołaja

Zabawy mikołajkowe, które możemy zaproponować dzieciom w każdym wieku to przygotowywanie świątecznych ozdób. Wszystkie dzieci wręcz uwielbiają sklejać łańcuchy z papieru czy malować bombki. Zatem do dzieła. Zamieńcie przedszkolną salę (czy też pokój w domu) w fabrykę Świętego Mikołaja i wspólnie stwórzcie wyjątkowe ozdoby na choinkę. Będą nam potrzebne do tego przede wszystkim dobre chęci oraz:

 • flamastry,
 • papier,
 • bibuła,
 • kolorowe kredki,
 • nożyczki,
 • klej
 • inne plastyczne gadżety, którymi ozdobimy nasze prace. 
Zobacz wideo Pakujemy i ozdabiamy prezenty

Zabawy, konkursy dla dzieci na mikołajki – quiz świąteczny w sam raz dla starszych dzieci

Zabawy, konkursy dla dzieci na mikołajki to także świetny pomysł na ten dzień. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dzieci starszych, które lubią rywalizować i wygrywać nagrody. Quiz świąteczny będzie dla nich świetną zabawą, która wyzwoli w nich ducha walki. Jak go zorganizować? Możemy przygotować prezentację, na której będą znajdowały się screeny z bajek i filmów świątecznych. Możemy dołączyć również zdjęcia świątecznych potraw, a co najważniejsze nie powinniśmy zapomnieć o kolędach i piosenkach, które można często usłyszeć w okresie świątecznym. Quiz polega na udzieleniu odpowiedzi na zadane pytania na podstawie screenów np. "Jak nazywa się ta potrawa?", "o jaką kolędę chodzi?". Wygrywa osoba, która uzbiera największą liczbę punktów. Pamiętajmy o przygotowaniu nagrody dla zwycięzcy.

Zabawy na mikołajki dla dzieci – kolędowe karaoke i dekorowanie pierniczków

Zabawy na mikołajki dla dzieci, w których mogą wziąć udział zarówno młodsze jak i starsze dzieci? Wspólne kolędowanie sprawia mnóstwo radości. Możemy połączyć zabawę z rywalizacją i zabawić się w karaoke. Do tej zabawy potrzebujemy projektora, na którym będziemy wyświetlać tekst kolędy. Ciekawym urozmaiceniem tej zabawy będzie wykorzystanie zasad jednego z programów telewizyjnych i zatrzymywanie tekstu. Uczestnicy zabawy będą musieli sami dalej zaśpiewać kolędę. Innym ciekawym pomysłem jest dekorowanie pierniczków, które uwielbiają wszyscy. Możemy podzielić dzieci na drużyny, które będą ze sobą rywalizowały. Do tej zabawy potrzebujemy pierników, dekoracyjnych pisaków, bakalii, lukru i kolorowych posypek. Wygrywa ta drużyna, która udekoruje więcej pierników w wyznaczonym czasie.

Gry i zabawy na mikołajki dla dzieci. 4 pomysły na wspólne zabawy

Poniżej przedstawiamy pomysły na gry i zabawy na mikołajki dla dzieci, które mogą Wam się przydać. Sprawdźcie, czy je znacie.

 • Świąteczne potrawy- drużyny wypisują na kartkach świąteczne potrawy. Zabawa na czas, wygrywa ta drużyna, która ma najwięcej wypisanych poprawnie potraw.
 • Mikołajkowe  prezenty — zabawa dla młodszych dzieci. Wycinamy z brystolu kształt worka Mikołaja. Na worku są odrysowane kształty różnych zabawek. Każde dziecko otrzymuje jeden wycięty z tła obrazek przedstawiający jakąś zabawkę i musi dopasować go w miejsce na worku, tam, gdzie znajdują się odrysowane kontury danej zabawki.
 • Quiz wiedzy o Świętym Mikołaju – dzieci odpowiadają na pytania związane ze Świętym Mikołajem, adwentem, Świętami Bożego Narodzenia. Wygrywa osoba, która uzyska najwięcej punktów.
 • Listy do Mikołaja — Świętemu pomieszały się listy od dzieci, dlatego potrzebuje on pomocy w segregacji. Do tej zabawy potrzebujemy maleńkie kartki, na których wydrukowane będą różne rodzaje prezentów (misie, lalki, samochody, klocki, wózek dla lalek, komputer) tak, żeby było ich po kilkanaście z każdego rodzaju. Zadaniem drużyn będzie posegregowanie ich na odpowiednie grupki tematyczne. Wygrywa ta drużyna, która zrobi to pierwsza.

Zobacz też: Ile dni do Mikołajek 2023, czyli jak długo przyjdzie czekać na przybycie Świętego z workiem prezentów?

Więcej o: