Jej dziecko ważyło dwa razy więcej niż przeciętny noworodek. Zaskoczeni lekarz wiwatowali. "Oszałamiające przeżycie"

Zazwyczaj dzieci, które przychodzą na świat, ważą około 3 kg. W Ontario urodził się chłopiec, który miał ponad dwukrotnie więcej. Nawet rodzice byli w szoku, widząc swoje "duże maleństwo".

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Dzieci przychodząc na świat, mają różną wagę. Najczęściej już przy noworodku powyżej 4 kg mówi się, że jest dość duży. Są maluszki mające 2 kg, a wcześniaki mają zaledwie kilkaset gramów. Nie ma więc co się dziwić, że gdy rodzą się noworodki większe niż zazwyczaj, to zawsze wiąże się to z jeszcze większymi emocjami.

Zobacz wideo Masaż noworodka to korzyści dla rodziców i dziecka. Kiedy i jak go przeprowadzać?

Jak podaje Fox News, pod koniec października w kanadyjskiej prowincji Ontario urodził się chłopiec, który ważył 6,7 kg. Wyglądał więc jak kilkumiesięczne dziecko. Rodzice i lekarze spodziewali się, że maluch będzie większy niż jego "nowo narodzeni koledzy", ale nie mieli pojęcia, że aż tak.

To było zdumiewające. Oszałamiające przeżycie. Lekarze i pielęgniarki wiwatowali. Czułem się, jakby Maple Leafs (drużyna hokeja, pochodząca z Toronto - przyp. red.) zdobyli Puchar Stanleya/ To było szaleństwo, wszyscy skakali i krzyczeli, bawili się

- opowiadał rozemocjonowany tata.

Rodzeństwo chłopca też sporo ważyło

Sporych rozmiarów noworodek otrzymał imię Sonny. W domu czeka na niego czworo rodzeństwa. I trzeba podkreślić, że wszyscy, jak poinformowała jego mama, imponowali swoją wagą, każdy ważył około 6 kg.

Nigdy nie pomyślałbym, że będzie ważył ponad 6,5 kg. Wszyscy robili zakłady, jak duży będzie, nawet lekarze i pielęgniarki. Położyli go na wadze, to było szalone. Kiedy powiedzieli "6,7 kg", wszyscy zamarliśmy, zaczęliśmy się na siebie patrzeć - opowiadał Kanadyjczyk.

- mówi cytowany przez Fox News ojciec chłopca.

Ile waży przeciętny noworodek?

Jak podaje akademiaporodu.pl W Polsce najczęściej przychodzą na świat dzieci ważące od 3 do 3,5 kg. Na 370 tys. porodów aż 138 380 maluszków mieściło się waśnie w tym przedziale wagowym. Kolejną grupą były dzieci o wadze 3,5-4 kg, których było prawie 115 tys. Zaledwie w 425 przypadków noworodki ważyły powyżej 5 kg.

Po pierwszych dwóch dobach życia dziecka następuje fizjologiczny spadek wagi. Najczęściej masa urodzeniowa zmniejsza się o około 10 proc., co wiąże się m.in. z oddawaniem smółki, czy utratą wody. Dziecko w tym czasie często dopiero uczy się przyjmować pokarm, dlatego tak ważne jest, by mama szybko opanowała prawidłowe przystawianie piersi. Jeśli pojawiają się jakieś problemy, niezbędna jesty pomoc doradcy laktacyjnego, który powinien pomóc skorygować ewentualne błędy w karmieniu.
Przez pierwsze 2-3 miesiące życia maleństwo powinno przyjmować około 150-200 gramów. Kluczowe jest jednak to, by przyrost masy był proporcjonalny, zgodny z siatkami centylowymi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.