Egzamin ósmoklasisty będzie w innym terminie niż w poprzednich latach. Będzie mniej czasu na naukę

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty w 2024 roku? Niestety uczniowie, którzy do niego podejdą, nie będą zadowoleni, bo termin zmienia się na ich niekorzyść. To oznacza, że będą mieli mniej czasu na naukę niż starsze roczniki.

Każdy uczeń kończący szkołę podstawową musi podejść do egzaminu ósmoklasisty, składającego się z trzech testów - z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Do tego pory egzamin odbywał się tuż po maturach, czyli w ostatnim tygodniu maja, ale od 2024 roku to się zmieni i ósmoklasiści podejdą do testów wcześniej. A kiedy konkretnie? I co jeszcze ulegnie zmianie? Sprawdźcie sami.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej edukacji? "Każdy musi iść na korki" [SONDA]

Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła termin

Jakiś czas temu CKE ogłosiło, że od 2024 roku egzamin ósmoklasisty, do którego przystępują uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej, będzie odbywał się wcześniej, czyli w pierwszej połowie maja. Ściślej rzecz biorąc, terminy przyszłorocznego egzaminu są następujące (za serwisem eLubań):  

  • 14 maja (wtorek) - egzamin z języka polskiego,
  • 15 maja (środa) - egzamin z matematyki,
  • 16 maja (czwartek) - egzamin z języka obcego nowożytnego.

Przewidziano również terminy dodatkowe dla tych uczniów, którzy z ważnych powodów (np. choroby) nie będą mogli przystąpić do egzaminu w powyższych dniach, ale na razie są one nieznane.

Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku. Zmianie ulegnie również sposób oceniania testów

Poza nowym terminem egzaminu ósmoklasisty CKE zdecydowała się też na wprowadzenie zmian w zakresie oceniania prac z języka polskiego, a konkretnie na ich złagodzenie. Jak podaje we wpisie na Facebooku nauczycielka Aneta Korycińska, będą one następujące (przy założeniu, że uczeń w wypracowaniu użyje szerokiego zakresu środków stylistycznych): 

  • 4 błędy językowe - obecnie to trzy punkty, w 2024 roku będą to już 4 punkty,
  • 10 błędów językowych - obecnie to zero punktów, a w 2024 można otrzymać 2 punkty,
  • interpunkcja - limit błędów na jeden punkt zwiększy się z 5 do 9 punktów.

Innymi słowy, uczniom będzie łatwiej zdobywać punkty na przyszłorocznym egzaminie. Przy czym nie wiadomo jeszcze, jakie będą zasady oceniania w przypadku prac osób z dostosowaniami, ale można domniemywać, że też zostaną złagodzone. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA