Tradycyjne polskie imię, którego jednak rodzice nie cierpią. Równie popularne co Ian czy Manuel

Imię piękne i zapomniane. W 2022 roku nadano je zaledwie 11 razy. Dlaczego rodzice nie są do niego przekonani?

Oryginalne i tradycyjne

Wybór imienia dla dziecka to często sztuka kompromisu. Rodzice głowią się i szukają oryginalnych imion dla dzieci. Niekiedy stawiają na tradycyjne imiona stąd takie imiona jak Dobromiła (nadano to imię 12 dziewczynkom w 2022 roku) czy Bogumił (nosi je od zeszłego roku 50 chłopców) Są także imiona mniej popularne, ale równie piękne. Ian czy Manuel odnoszą się do tradycji, a przy tym zapewniają oryginalność. Nadano je w 2022 roku 11 razy. Podobnie jak imię Wiesław, które w latach 50., 60. czy 70. Cieszyło się olbrzymią popularnością. Dlaczego tak często nadawano je wówczas i co się zmieniło?

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Imię Wiesław

Jest to staropolskie imię męskie. A w zasadzie skrócona forma imion takich jak Wielisław i Wielesław. Oznacza tego, kto pragnie sławy. Jak donosi "Słownik mitów i tradycji kultury" Władysława Kopalińskiego imię zostało stworzone przez poetę Wincentego Reklewskiego już pod koniec XVIII wieku. Popularność imię zawdzięcza jednak komuś innemu. Nie są to potwierdzone informacje, jednak wiele źródeł podaje, że rozpropagował je poemat „Wiesław" Kazimierza Brodzińskiego.

Wiesław obchodzi imieniny 22 maja, 7 czerwca, 21 listopada i 9 grudnia. Obecnie zainteresowanie imieniem mocno spadło. Wśród najpopularniejszych polskich imion Wiesław zajmuje 460 miejsce. Co się zmieniło? Być może jest to związane z tym, że pseudonim Wiesław nosił komunistyczny polityk Władysław Gomułka. Negatywne skojarzenia z tym okresem w historii Polski mogą przekładać się na brak zainteresowania nazywaniem tak nowo narodzonych chłopców.

Najpopularniejsze imiona w 2022 roku

W rankingu najpopularniejszych imion dla chłopca opublikowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji widzimy, że niewiele się w ostatnich latach zmienia. W zeszłym roku pierwsze miejsce zajął Antoni. W 2022 roku przyszło na świat 6670 dzieci o takim imieniu. Na kolejnych miejscach znaleźli się Jan (6341 urodzeń) i Aleksander (6201). Jeśli chodzi o dziewczynki to królowało imię Zofia (5714 urodzeń), Zuzanna (5558) oraz Hanna (5261).

Ale widać duże zainteresowanie nieco bardziej oryginalnymi imiona. W 2022 roku urodziło się kilku Caspianów czy Filemonów. Może i na Wiesławów przyjdzie jeszcze pora?

Więcej o: