Czy będzie 800 plus od stycznia? Program zastąpił projekt PiS-u. "W budżecie nie ma na to pieniędzy"

Czy zapowiadane od miesięcy 800 plus na pewno będzie wypłacane od stycznia 2024 roku? Część polityków twierdzi, że są na to przewidziane pieniądze, ale nie wszyscy. "W budżecie nie ma na to pieniędzy" - przyznają członkowie Opozycji.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają na pierwsze wyższe o 300 złotych wypłaty. Jednak wciąż nie ma stuprocentowej pewności, że nowe świadczenie wejdzie w życie. Choć część polityków twierdzi, że są na to środki w budżecie państwa, to niektórzy otwarcie przyznają, że to nieprawda i z 800 plus trzeba będzie zrezygnować. 

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Czy będzie 800 plus od stycznia? Politycy Opozycji mówią jasno, jaki jest z tym problem

Jakiś czas temu na X (dawniej Twitter) pojawił się post minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, która twierdzi, że w budżecie Polski na 2024 rok zabezpieczono środki na wypłatę 800 i rodzice nie muszą się o nic martwić. Przeciwnego zdania jest z kolei wiceprzewodnicząca Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska (za serwisem Portal Samorządowy) - "Waloryzacja 500+ została przyjęta przez Sejm większością PiS, ale tych pieniędzy w budżecie nie ma i to też będzie wymagało - o czym mówiliśmy - rozmów na poziomie rządu, co z tym problemem zrobić. Taki jest problem, że oni przyjęli ustawę, a nie zostawili na to pieniędzy. Waloryzacja 500+ z długu będzie podpalać inflację, to jest ogromny problem dla nas wszystkich" - mówiła w rozmowie na antenie Radia ZET. Wcześniej o rezygnacji z 800 plus wspominał też lider Polski 2050 - "Uważam, że poważnie trzeba będzie się zastanowić nad wycofaniem świadczenia 800+, a te środki zainwestować w edukację, żłobki i ochronę zdrowia" - tłumaczył wówczas Szymon Hołownia.

Czy będzie 800 plus od nowego roku? Wciąż nie ma całkowitej pewności

Wprawdzie nowelizacja ustawy "o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci", która podnosi kwotę świadczenia wychowawczego z 500 na 800 plus, została podpisana już w lipcu 2023 roku, to wciąż nie ma stuprocentowej pewności, że tak będzie. Jednak na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2024 roku rodzice będą otrzymywać świadczenie wyższe o 300 złotych, choć nie wiadomo, czy do tego czasu nie zostaną wprowadzone jakieś zmiany, np. progi dochodowe czy inne ograniczenia. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA