Wysoka temperatura u dziecka. Jak obniżyć? Kiedy jechać do lekarza i jakie leki podać. Wyjaśniamy

Okres jesienno - zimowy to czas częstego zapadania na różne infekcje, zwłaszcza u dzieci. A jednym z najpowszechniejszych objawów chorobowych u najmłodszych jest podwyższona temperatura. A jak obniżyć gorączkę u dzieci? Jakie leki można podać maluchom i kiedy trzeba zabrać je do lekarza? Wyjaśniamy.

Katar, kaszel, ból głowy i gorączka - to zna chyba każdy rodzic. Jednak w przypadku tego ostatniego symptomu trzeba być ostrożnym, bo czasem może zwiastować coś dużo gorszego niż zwykła angina czy grypa. A po czym poznać, kiedy konieczna jest konsultacja u lekarza? I jak można w bezpieczny sposób obniżyć temperaturę maluchowi? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Gorączka u dziecka - jak reagować?

Wysoka temperatura u dziecka. Kiedy koniecznie trzeba reagować na gorączkę u malucha?

Czym jest gorączka? Co do zasady jest to temperatura ciała wynosząca ponad 38 stopni Celsjusza. Stąd w przypadku temperatury nieco niższej, jest to stan podgorączkowy, i wówczas nie podajemy żadnych leków, a jedynie uważnie obserwujemy malucha. Inaczej jest w przypadku gorączki - gdy szkrab ma 38,5 stopni Celsjusza (lub więcej) koniecznie trzeba zainterweniować, bo dziecięcy organizm może nie dać sobie sam rady. A kiedy dziecko koniecznie trzeba zabrać do lekarza (szpitala)? Przede wszystkim, gdy gorączka jest bardzo wysoka (39 stopni i więcej) i mimo wielu prób nie spada, a zwłaszcza wówczas, gdy towarzyszą jej drgawki. 

Wysoka temperatura u dziecka. W jaki sposób bezpiecznie obniżyć gorączkę u malucha?

Z obniżaniem gorączki kojarzą się przede wszystkim leki, jednak nie zawsze mamy do nich dostęp, np. w podróży. Co można wówczas zrobić? Oto sposoby na obniżenie gorączki u dziecka domowymi sposobami:

  • odkrycie dziecka i rozebranie (ubranie jak najlżej) - aby wspomóc chłodzenie organizmu,
  • chłodne okłady - obkładamy ręcznikami (lub innymi szmatkami) zwilżonymi zimną wodą (można też w nie zawinąć kostki lodu) rączki, łydki i kark dziecka. Nie poleca się okładów na czoło, bo w przypadku zapalenia zatok mogą pogorszyć sprawę,
  • herbaty ziołowe - czarny bez i lipa mają właściwości przeciwzapalne i napotne, są więc idealne przy gorączce, zwłaszcza z dodatkiem miodu (najlepiej również lipowego) i kawałka imbiru,
  • chłodna kąpiel - w wodzie chłodniejszej o 1 - 2 stopnie Celsjusza niż ciało dziecka. Uwaga - wyłącznie dla starszych dzieci i dorosłych.

Warto również nieco schłodzić pomieszczenie, w którym przebywa chore dziecko, najlepiej do temperatury 21 - 22 stopnie Celsjusza. A co z lekami? Jakie można podać dziecku? Oto najważniejsze preparaty przeciwgorączkowe dla najmłodszych (dawkować należy według wskazań na ulotce z opakowania):

  • Ibufen forte,
  • Apap forte, 
  •  Kidofen duo,
  • Nurofen dla dzieci forte,
  • Ibum forte pure,
  • Paracetamol.

Warto mieć przy tym na uwadze, że dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać aspiryny. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: