Objawy COVID - 19 u dzieci. W 2023 roku odkryto nowy wariant. Daje inne symptomy niż do tej pory

Jakie są objawy COVID - 19 u dzieci? Wbrew pozorom nie takie, o jakich słyszeliśmy dotychczas. W 2023 roku odkryto nowy wariant tej choroby, który wywołuje zupełnie inne symptomy. Stąd warto się z nimi zapoznać, aby móc na porę zidentyfikować u pociechy zakażenie COVID - 19.

Choć kilka miesięcy temu oficjalnie zakończyła się w Polsce pandemia COVID-19, to sama choroba nie zniknęła. Wręcz przeciwnie - niedawno odkryto nową odmianę - XBB.1.16, która jest jednym z podwariantów omikrona, nazywanego też arcturusem. Wykryto go między innymi w Indiach, ale ostrzegają przed nim też specjaliści ze Stanów Zjednoczonych. Jak się objawia XBB.1.16? Interesujący jest zwłaszcza jeden objaw, często występujący u dzieci

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Objawy wariantu XBB.1.16 u dzieci. Zwłaszcza ten symptomy powinien zaniepokoić

Po czym można rozpoznać, że dziecko choruje na COVID-19? Jak tłumaczy w rozmowie z serwisem TVN24 profesor chorób zakaźnych, dr William Schaffner, jednym z najważniejszych objawów wariantu XBB.1.16 jest…zapalenie spojówek - "Najbardziej wyrazistym symptomem (XBB.1.16) jest to, że ma on tendencję do wywoływania stanu zapalnego zewnętrznej części oka i powieki" - tłumaczy. Istotnie, podczas zakażenia nowo odkrytym wariantem u dziecka można zaobserwować takie przekrwienie, opuchnięcie i łzawienie z oczu. Stąd zauważywszy takie symptomy u dziecka, warto zrobić test na COVID - 19, aby móc udzielić choremu dziecku właściwej pomocy.

Objawy COVID -19 u dzieci. Na te symptomy u pociechy też warto zwrócić baczniejszą uwagę

Poza wyżej wymienionymi objawami zapalenia spojówek (zaczerwienienie bądź przekrwienie oczu, ich opuchnięcie i łzawienie), rodzice powinni też zwrócić uwagę na kilka innych symptomów, które mogą też wskazywać na PIMS - powikłania pocovidowe u dzieci. Należą do nich następujące objawy:

  • wysoka gorączka,
  • bóle brzucha (zwłaszcza bardzo silne),
  • biegunka,
  • wymioty,
  • wysypka (może pojawić się wszędzie, są to zwykle różowe plamy, czasem przypominają pierścienie),
  • czerwone i spierzchnięte usta,
  • zmiany na języku,
  • obrzęknięte dłonie i stopy, powiększone węzły chłonne,
  • bóle głowy, karku i gardła.

Wówczas warto skonsultować to z lekarzem, bo w przypadku PIMS, często decydujące są nie tyle dni, ile godziny. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA