RJP wskazuje, że nie ma takiego imienia. Mimo wszystko znalazło się wśród 100 najpopularniejszych

RJP wskazała na dwie inne formy - Natan i Natanael, które można bez przeszkód nadawać swoim synom. Rodzice upodobali sobie jeszcze jedną formę, która choć właściwa nie jest, to urzędnicy najwyraźniej nie widzą problemu. Imię znalazło się na 88. miejscu wśród najpopularniejszych imion nadanych w 2022 roku (gov.pl).

Pochodzenie i znaczenie imienia Nataniel

Nataniel jest to imię hebrajskie. Jego właściwa forma to Natanael. Oznacza "podarowany przez Boga". Ciekawostką jest, że w Polsce w 2022 roku to imię znalazło się wśród 100 najpopularniejszych imion dla chłopców, ale jego forma według Rady Języka Polskiego jest niewłaściwa:

w polszczyźnie przyjęły się dwa imiona biblijne: Natan i Natanael. We współczesnych przekładach Biblii nie pojawia się natomiast forma Nataniel, która jest prawdopodobnie zniekształceniem fonetycznym imienia Natanael. Imię Natan występuje w Starym Testamencie. Imię Natanael jest dwukrotnie odnotowane w Ewangelii św. Jana. Imię to znaczy po hebrajsku „dar Boga". Można zauważyć, że takie samo znaczenie ma greckie imię Teodor i polskie Bożydar. […] Nie widzę przeszkód, żeby synowi Państwa nadać imię Natanael (nie: Nataniel).

Charakterystyka imienia

Nataniel zwykle jest zdystansowany i zamknięty w sobie. Nie docenia siebie i swoich możliwości, ale jak nikt inny wierzy w bliskich i przyjaciół. Pierwszy wyciąga pomocną dłoń, motywuje i dodaje sił słowami otuchy. Gdy on sam w końcu uwierzy w siebie następuje w nim wielka przemiana. Zadziwia swoją odwagą, niezależnością i pomysłowością. Odkrywa w sobie wiele talentów. Okazuje się, że to nie tylko urodzony humanista, posiada również zdolności typowe dla umysłu ścisłego. Doskonała pamięć, łatwość uczenia się i lekkość w odnajdywaniu się w najróżniejszych sytuacjach, to jego największe atuty. Dba o siebie i swoje otoczenie. Stara się czerpać z życia pełnymi garściami, by nie żałować nie wykorzystanych szans i możliwości. Od czasu do czasu daje upust swojej dziecięcej stronie charakteru. Pozwala sobie na szalone plany i żarty, a dzięki urokowi osobistemu wychodzi cało i bez konsekwencji z niejednych opałów.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, jak to jest "ponownie wejść w pieluchy". "Nie świruję już tak jak przy pierwszym dziecku"

Imieniny: 24 lipca, 25 grudnia

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Natanielek, Natanielcio, Natanieluś, Natanek, Natanuś, Nati, Natek, Natko, Nateczek, Natkuś, Nelek, Nielek, Tal, Talek, Talutek, Tan, Tanek, Taniel, Tanielek, Tanieluś

Predyspozycje zawodowe

Dla Nataniela nie ma stanowiska, na którym nie spróbowałby swoich sił. Jego zdaniem, dzięki temu może poznać się w najróżniejszych sytuacjach, sprawdzić jak reaguje i jak uda mu się wybrnąć i osiągnąć cel. Nie poddaje się łatwo. Potrafi doskonale delegować zadania i kierować grupę, ale równie dobrze wychodzi mu praca na samodzielnym stanowisku. Najgorzej znosi rutynę, która latami wymagałaby od niego tych samych umiejętności. Uważa, że każdy człowiek powinien mieć możliwość rozwoju, nauki i nieustannego doskonalenia się. Zawsze daje z siebie wszystko, ale nie traktuje pracy, jako coś na zawsze i na stałe. Według niego warto czasem coś w życiu zmienić, by sprawić, co daje człowiekowi najwięcej szczęścia i satysfakcji. Doskonale sprawdzi się na takich stanowiskach, jak: inżynier, wykładowca, lekarz, psycholog, architekt, dyplomata, negocjator, tłumacz, artysta, poeta, kierownik, szef, właściciel własnej firmy.

Sławni imiennicy:

 • Nathaniel Baldwin - amerykański naukowiec i wynalazca
 • Nathanael Baring - angielski aktor
 • Nathanaël Berthon - francuski kierowca wyścigowy
 • Nathaniel Buzolic - australijski aktor
 • Nathaniel Clyne - angielski piłkarz
 • Nathaniel Hawthorne - pisarz romantyczny, uważany za jednego z największych i najbardziej wpływowych twórców literatury amerykańskiej XIX wieku
 • Nathaniel Knows - amerykański DJ, producent muzyczny
 • Nathaniel Lee - dramatopisarz pochodzący z USA, tworzący i żyjący w Anglii
 • Nathaniel Parker - brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny
 • Nathaniel Potvin - amerykański aktor
 • Nathaniel Rateliff - amerykański piosenkarz
 • Nathanael West - amerykański pisarz i scenarzysta
 • Nathaniel Wood - angielski zawodnik MMA
 • Nathaniel C. Wyeth - amerykański inżynier i wynalazca, twórca tworzywa PET
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.