Sąd w Kediri w Jawie Wschodniej uznał czterech oskarżonych pracowników firmy farmaceutycznej Afi Farma z Indonezji za winnych celowego produkowania wyrobów farmaceutycznych, które nie spełniały norm bezpieczeństwa. Oskarżonych skazano na dwa lata pozbawienia wolności i wymierzono im grzywnę w wysokości miliarda rupii indonezyjskich, ponad 260 tysięcy złotych. Jak przekazało BBC, firmę oskarżono o produkcję syropów na kaszel zawierających nadmierne ilości substancji toksycznych.
Jak podają amerykańskie media, według oskarżycieli placówka otrzymała między październikiem 2021 a lutym 2022 roku dwie partie glikolu propylenowego, który używany jest do produkcji syropów. Produkt był jednak skażony. Pracownicy wytwórni zamiast bezpiecznej substancji otrzymali do przetworzenia partię złożoną w nawet 99 procentach z glikolu etylenowego stosowanego do produkcji farb, długopisów i płynów hamulcowych.
Spożycie leku, który składa się z zabójczych substancji, doprowadziło do śmierci ponad 200 z nich. - Syrop na kaszel powiązano ze śmiercią ponad 200 indonezyjskich dzieci i około setki maluchów z Uzbekistanu i Gambii, u których po zażyciu lekarstwa pojawiła się ostra niewydolność nerek. Zazwyczaj ofiarą padały dzieci przed ukończeniem piątego roku życia - donosi BBC.
Choć pracownicy firmy farmaceutycznej poinformowali, że z ich strony nie doszło do żadnych nieprawidłowości i chcą odwołać się od wyroku, to najprawdopodobniej nic to nie da. Przed przetworzeniem substancji firma nie zbadała otrzymanych składników i, opierając się jedynie na certyfikatach jakości i bezpieczeństwa dostawcy, użyła je w produkcji medykamentów.
Z duszącym kaszlem można sobie poradzić na różne sposoby, w zależności od przyczyny. Jednak przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju malucha, a rodzice powinni rzucić palenie tytoniu. Dobrym sposobem na ulżenie maluchowi jest też metoda rodem z "Ani z Zielonego Wzgórza", czyli otwarcie okna dziecięcej sypialni i wpuszczenie zimnego powietrza, aby obkurczyć oskrzeliki. Można też podać dziecku do picia wodę, najlepiej z dodatkiem miodu bądź soku malinowego. Ulgę może też przynieść zmiana pozycji na półleżącą, zwłaszcza w przypadku chorób serca, np. lewokomorowej niewydolności serca. Jednak wszystkie te metody niewiele pomogą, gdy problemem jest przewlekły i mokry kaszel. Wówczas powody mogą być dużo poważniejsze i warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.